Petrol fiyatları geçen haftadan beridri aşağı yönde bir grafik izliyor. Brent petrol geçtiğimiz haftanın ilk iş gününde 90 doları aşarak, yeni haftada 85 dolar seviyelerine tutundu. İran’ın İsrail’e karşı saldırı hamlesinden önce fiyatlarda yüzde neredeyse yüzde 7 oranında düşüş kaydedildi. Peki petrolde bu çalantının sebebi ne? Petrol fiyatlarındaki bu düşüş akaryakıt fiyatlarına etkisi ne olacak?

Konuyla ilgili detayları BLG Finansal Danışmanlık ve Kurucu Ortağı Belgin Maviş, açıkladı. Maviş konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Son günlerde Orta Doğu’da İran ile İsrail arasında yaklaşık 1100 km mesafeden drone atışları, füze atışları yapıldığını gördük. Gerilimin dozunun arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Piyasalar tabi ki bu gelişmeleri takip ediyor ancak her iki ülkenin de direkt temasa girmesinin önündeki engel kuşkusuz ABD’dir.

‘İHTİMALİNİ GÖZE ALAMIYOR’

ABD ise içeride yaklaşan seçimlerden ötürü Orta Doğu’daki bu gelişmelere, oradaki bir karışıklığa müdahale edememe ihtimalini göze alınamıyor. Geçen hafta İsrail’in gerilimin dozunu artıran açıklamalarına karşılık ABD’den bir uyarı geldi.


PETROLDEKİ BU DÜŞÜŞÜN NEDENİ NEDİR?

9 Yıldır Karısına Eziyet Uygulayan Koca Tutuklandı: Kadın ve Çocukları Koruma Altına Alındı 9 Yıldır Karısına Eziyet Uygulayan Koca Tutuklandı: Kadın ve Çocukları Koruma Altına Alındı

Gelelim bunun altın ve petrol tarafındaki hareketlerine. Brent petrol yıla 82.57 dolar seviyesinden başlamıştı, 90 dolarların üzerinde bir yükseliş görmüştük. Bunun başlıca sebebi, büyük petrol üreten ülkelerin gerilime dahil olmamasıdır. Bu nedenle petrol tarafında arz yönlü hareketten dolayı yükselen fiyatlarda düşüş başladı.


‘ÜLKELER OLAYA DAHİL OLMADIKÇA..’

Ortalamada 82 dolar seviyesi brent petrol tarafında olması gereken seviyedir. Dolayısıyla İsrail-İran geriliminde büyük petrol üreten ülkeler olaya dahil olmadıkça agresif yükselişler görme ihtimalimiz çok yok.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte ABD tipi petrolün piyasaya gelmesi ve bazı ülkelerin petrol ihraç miktarlarını artırmalarının etkisinin olduğunu da söylemekte fayda var.

‘REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMALARINDA ETKİLİ OLDU’

Yüzde 7’lik değer kaybında bu durumu fırsat bilen diğer petrol üreten ülkelerin fiyatı düşürerek özellikle büyük piyasalarda rekabet gücünü artırmalarının da etkili olduğunu söyleyebiliriz.


AKARYAKIT FİYATLARINA İNDİRİM YAPILIR MI?

Petrol fiyatları pazartesi günü 85 dolar seviyesine gerilemişti. Bu bağlamda 85 doların altına geri çekilmede içeride de kısa süreli motorin ve benzin fiyatlamasında kuruş bazında geri çekilmeler görebiliriz. Bu kalıcı olmayacaktır. Petrol fiyatlarındaki düşüş içeride akaryakıt fiyatlarını sınırlı etkileyecektir. Bu kuruş bazında zaman zaman fiyatlamalara yansıyacaktır.

PETROLDE DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ?

Evet, devam eder ancak büyük petrol üreticileri ve S. Arabistan’ın son derece sessiz kaldığını hatırlatalım. İran ve İsrail liderlerinin kendi ülkelerine yönelik gövde gösterisinde olduğu görüşü piyasalarda hakim. Dolayısıyla petrol fiyatlamalarında 85 doların altına sarkmalarda 85-82 dolar bandında hareketleri görme ihtimalimizin arttığını hatırlatalım.” şeklinde değerlendirdi.