TÜVTÜRK, araçların periyodik muayenelerinde lastik kontrolünde önemli bir değişikliğe gittiğini açıkladı. Artık araç muayenelerinde lastiklerin türüne bakılmayacak, sadece lastik diş derinliği ölçümleri yapılarak değerlendirme yapılacak.

Yeni düzenleme kapsamında, araçların periyodik muayenelerinde lastik diş derinliğinin en az 1,6 mm olması gerektiği belirtildi. Yola Elverişlilik Muayenesi'nde ise bu değerin 2 mm olduğu vurgulandı. Lastik diş derinlikleri dijital kumpaslar kullanılarak ölçülecek ve bu ölçümler muayene sürecinde değerlendirilecek.

TCMB Başkanı Fatih Karahan'dan 'Faiz' ve 'Enflasyon' Mesajı TCMB Başkanı Fatih Karahan'dan 'Faiz' ve 'Enflasyon' Mesajı

TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklamada, araştırmaların gösterdiği üzere, lastik diş derinliğinin 3 mm'nin altına düşmesinin su tahliye kapasitesini azalttığı, fren mesafesini uzattığı ve direksiyon hakimiyetini önemli ölçüde düşürdüğü belirtildi. Bu nedenle, araç muayenelerinde lastiklerin güvenlik açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulandı.

Ayrıca, muayene esnasında lastik yüzeylerinde oluşabilecek hasarların ve yabancı maddelerin gözle ve elle kontrol edileceği, bu sayede görünmeyen hasarların tespit edilmesinin sağlanacağı ifade edildi. Muayene sırasında lastiklerde tespit edilen herhangi bir kusur durumunda, aracın muayene sonucunun olumsuz etkilenebileceği de hatırlatıldı.