2 milyarı aşkın kullanıcı için tehlike

Apple, dünya genelinde 2 milyarı aşkın iPhone kullanıcısını, casus yazılım tehlikesine karşı bir kez daha uyardı. Şirket, kullanıcılarının cihazlarının siber saldırılara hedef olabileceğini belirtti. Bu tür saldırılarda özellikle belirli kişilerin hedef alınabileceği ifade edildi.

98 ülkeden kullanıcılar tehlike altında

Apple’ın yaptığı açıklamada, uyarının 98 ülkedeki kullanıcılara gönderildiği belirtildi. Ancak hangi ülkelerin bu saldırıdan etkilendiğine dair detaylı bilgi verilmedi. Aynı zamanda saldırının kim tarafından gerçekleştirildiği konusunda da herhangi bir açıklama yapılmadı. Apple’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Apple, Apple Kimliğiniz ile ilişkili iPhone’unuzu uzaktan tehlikeye atmaya çalışan bir casus yazılım tarafından hedef alındığını tespit etti. Bu saldırı muhtemelen kim olduğunuz ve yaptığınız iş nedeniyle özellikle sizi hedef alıyor.”

İstanbul İlinde Öğretmen İhtiyacı ve En Fazla Açığı Bulunan Branşlar Belli Oldu İstanbul İlinde Öğretmen İhtiyacı ve En Fazla Açığı Bulunan Branşlar Belli Oldu

Nisan ayındaki uyarıya benzer bir bildirim

Apple’ın yaptığı bu yeni uyarı, nisan ayında gönderilen bildirime oldukça benziyor. O dönemde de belirli kişilere yönelik benzer saldırılar tespit edilmişti. Özellikle gazeteci ve politikacı gibi önemli kişilere yönelik saldırılar olduğu düşünülüyor. Bu tarz saldırıların arkasında Pegasus gibi devlet destekli casus yazılımların olabileceği tahmin ediliyor. Söz konusu yazılımlar genellikle askerler, siyasetçiler ve öne çıkan diğer isimleri hedef alıyor.

Apple'dan kullanıcılarına çağrı: Uyarıyı ciddiye alın

Apple, bu tarz saldırılarda mutlak kesinliğe ulaşmanın zor olduğunu, ancak yine de kullanıcıların uyarıyı ciddiye almaları gerektiğini belirtti. Şirket, bu tür saldırıların kim tarafından ve nasıl yapıldığına dair detayları paylaşmazken, kullanıcılarının güvenliği için bu bilgileri gizli tutmayı tercih ediyor.