Antalya İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Toplantıda öne çıkan konulardan biri, son bir haftada Antalya sahillerine vuran 8 cesedin hikayesiydi. Çevik, bu olayı Lübnan'dan kalkan bir gemide 80-90 Suriyelinin bulunması ve gemiden haber alınamamasıyla ilişkilendirdi. Gemi batmış olabileceğini düşünen Çevik, deniz akıntısı nedeniyle cesetlerin Antalya kıyılarına ulaştığını ifade etti.

Ayrıca, İl Emniyet Müdürü, 2023 yılında terörle mücadelede önemli adımlar attıklarını belirterek, 142 operasyon düzenlendiğini, bu operasyonlarda 355 kişinin gözaltına alındığını, 18 kişinin tutuklandığını ve 72 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını açıkladı. Çevik ayrıca, uluslararası işbirliği çerçevesinde Interpol tarafından aranan 96 şahsın yakalanarak ülkelerine teslim edildiğini vurguladı.

Mobil Uygulama Dolandırıcılığına Büyük Darbe! 146 Şüpheli Tutuklandı Mobil Uygulama Dolandırıcılığına Büyük Darbe! 146 Şüpheli Tutuklandı

Narkotik konusunda da detaylı bilgiler paylaşan Çevik, 2023 yılında 8,569 operasyon düzenlediklerini ve bu operasyonlarda 9,584 kişinin gözaltına alındığını, 960 kişinin tutuklandığını, 519 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirtti. Uyuşturucuyla mücadelede elde ettikleri başarıya vurgu yaparak, farklı türlerde uyuşturucu maddelerinin ele geçirildiğini aktardı.

Çevik, toplantıda ayrıca uyuşturucuyla mücadelede kullanılan "NARFAS" adlı bir uygulamadan bahsetti. Bu uygulama, uyuşturucu ihbarlarını kaydeden ve bu konuda yapılan işlemleri takip eden bir sistem olarak tanımlandı. Çevik, bu sayede torbacılar olarak adlandırılan sokak satıcılarının faaliyetlerini izlediklerini ve bilgilerin NARFAS sistemi üzerinden kaydedildiğini belirtti. Uyuşturucu baronlarına karşı kararlı bir mücadele yürüttüklerini vurgulayan Çevik, bu konuda ailelerle de temas halinde olduklarını ve zarar gören ailelerden önemli bilgiler aldıklarını ifade etti.