Volkswagen'den şok karar! Araç üretimini durdurdu... Volkswagen'den şok karar! Araç üretimini durdurdu...

Ticaret Bakanlığı'nın yetkisiz emlakçılara verdiği ağır cezalar, başkent Ankara'da büyük bir sorunu gün yüzüne çıkardı. Ankara'da benzer yöntemlerle faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin kaçak emlakçının olduğu tahmin ediliyor. Bu kaçak emlakçılar, farklı mesleklerde çalışsalar da internet veya sosyal medya kanalları üzerinden gayrimenkul ticareti yapıyorlar. Pek çoğunun fiziksel bir dükkanı veya ofisi bulunmuyor.

Gayrimenkul sektöründeki fiyat spekülasyonlarına karşı savaş hızla devam ediyor. Ticaret Bakanlığı, hiçbir yetki belgesi olmadan emlakçılık yapan ve piyasayı manipüle eden sahte emlakçılara karşı denetimlerini sıklaştırmak için bağlı il müdürlükleri, belediyelerin kolluk kuvveti zabıtaları ve meslek odalarıyla işbirliği yapıyor. Bu hafta içinde verilen 349 bin TL idari para cezasının ardından, yetkisi olmadığı halde ev kiralayıp satmaya çalışanların faaliyetlerine odaklandı.

YETKİ BELGESİ OLMADAN...

Ankara'nın Mamak ilçesinde, yetkisi olmadığı halde 2 milyon 100 bin ile 2 milyon 300 bin lira arasında değişen bir evi internet üzerinden 3 milyon 870 liradan satmaya çalışırken yakalanan sahte emlakçı, Ticaret Bakanlığı tarafından cezalandırıldı. Bakanlık ekiplerinin incelemeleri sonucunda tespit edilen bu sahte emlakçılar gibi Ankara'da kaçak yöntemlerle iş yapan yüzlerce yetkisiz kişi belirlendi. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam'ın verdiği bilgilere göre, Ankara genelinde yaklaşık 2 bin kaçak emlakçı faaliyet gösteriyor.

"AYAKÇI" ROLÜNDEKİLER

Bu kaçak emlakçılar özellikle Ankara'nın doğusundaki ilçelerde, özellikle Altındağ, Mamak ve Keçiören gibi bölgelerde yoğunlaşıyor ve "Ayakçı" olarak adlandırılıyorlar. Bu kişilerin yüzde 95'i fiziksel bir ofis veya dükkanı olmayan kişilerden oluşuyor. Genellikle işlerini internet veya sosyal medya üzerinden yürütüyorlar. Aralarında farklı meslek gruplarında çalışıp emlakçılık yapanlar da bulunuyor. Bazıları, aile, arkadaş veya sosyal medya ağlarındaki kişilerin evlerini satıp komisyon alarak iş yapıyorlar. Bir kısmı ise nalbur dükkanları ve müteahhitlik ofisleri ile bağlantılı çalışıyor.

İHBARLAR KAPIDA

Kayıt dışı çalıştıkları için kaçak emlakçıların piyasayı manipüle etme olasılığı oldukça yüksek. Piyasa değerinin çok üzerinde kira talepleriyle ve spekülatif fiyatlarla satılık daire piyasasını şişirenlerin birçoğu, yapılan ihbarlar sonucu yakalanıyor. Emlak odaları ve duyarlı vatandaşlar, sahte emlakçıları Vergi Daireleri, Ticaret İl Müdürlükleri ve zabıta ekiplerine bildiriyorlar. Ayrıca, şüpheli para transferleri üzerinden yapılan izleme sonucunda kayıt dışı iş yapan ve vergi kaçıran kişiler de tespit ediliyor.

İHBAR SAYILARI ARTIYOR

2022 yılında Ankara genelinde 48 kaçak emlakçı ihbar edildi. Bu ihbarların 20'si Ankara Ticaret İl Müdürlüğü'ne, 7'si Zabıta Müdürlüklerine ve 21'i Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü'ne yapıldı. Ancak bu yıl, başkentte 121 yetkisiz emlakçı ihbar edildi. Bu ihbarların 16'sı Ankara Ticaret İl Müdürlüğü'ne, 2'si Zabıta Müdürlüklerine, 4'ü Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü'ne ve 99'u ise Gelir İdaresi Başkanlığı'na şikayet edildi. Kaçak emlakçıların artan sayısı, yetkililerin daha sıkı denetimler yapma ihtiyacını gösteriyor.