Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulamasını yürürlüğe koydu. Bu düzenlemeye göre, Ankara ve İstanbul'daki berberler pazar günleri kapalı olacak. Bu karar, çalışan erkeklerin saç sakal tıraşı, kadınların ise kişisel bakımlarını genellikle hafta sonuna denk getirdiği düşünüldüğünde, müşteriler tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu.

Adana'da 4,1 büyüklüğünde deprem Adana'da 4,1 büyüklüğünde deprem

Ticaret Bakanlığı, sektör paydaşlarının talepleri ve önerilerini değerlendirerek bu kararı aldı. Uygulama 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdi ve valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığı tespit edilen işletmelere idari yaptırım uygulanacağı duyuruldu.

İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, İstanbul'daki berberlerin pazar günleri kapalı olacağını belirtti. Akyüz, bu kararın berberler için sevindirici olduğunu ifade ederek, "Esnafımıza yaptığımız anket sonucunda berberlerimizin yüzde 93'ü hafta tatilinin pazar günü olmasını istedi," dedi. Bu düzenlemenin berberlerin ailelerine ve çocuklarına daha fazla zaman ayırabilmeleri için önemli olduğunu vurguladı.

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara da kentteki berberlerin pazar günleri çalışmayacağını açıkladı. Kara, "Bu kararı berberler olarak bekliyorduk. Aslında çoğu berber pazar günleri kapatıyordu ancak herkes bu kurala uymayınca kapatanlar da açmak zorunda kalabiliyordu. Bakanlığın düzenlemesiyle haksız rekabet ortadan kalmış oldu," dedi. Kara, bu düzenlemeyle berberlerin daha verimli çalışacağını ve ailelerine daha fazla zaman ayırabileceğini belirtti.

Yeni düzenleme, esnafın dinlenme fırsatı bulmasına ve daha dinç bir şekilde işlerine devam etmelerine olanak tanıyacak. Pazartesi gününden itibaren, berberler haftanın altı günü hizmet verecek ve pazar günleri kapalı olacaklar. Bu gelişme, esnaf ve müşteriler arasında çeşitli tepkilere yol açsa da, esnafın memnuniyetinin yüksek olduğu gözleniyor.