Konut piyasasında rakamlar değişti: Yüzde 10-15 aralığında avantaj var Konut piyasasında rakamlar değişti: Yüzde 10-15 aralığında avantaj var

Anayasa Mahkemesi (AYM), araç satışının ardından 15 gün boyunca devam eden zorunlu mali sorumluluk sigortasına ilişkin düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. Yüksek Mahkeme, iptal kararının 9 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan karara göre, Adana 4. Tüketici Mahkemesi'nin bir davada, Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddesinin iptali için AYM'ye başvurduğu belirtildi. Mahkeme, sigorta sözleşmesinin feshedilmesi durumunda dahi, yeni araç sahibinin 15 günlük süre içinde üçüncü kişilere verdiği zararlardan eski sahibinin sorumlu tutulmasına imkan tanıyan düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı buldu.

AYM'nin kararında, araç satışının ardından eski sahibin araç üzerindeki hakimiyetinin sona erdiği ve yeni sahibin kontrol ve denetim yetkisine sahip olduğu belirtildi. Bu durumda, eski sahibin üçüncü kişilere verdiği zararlardan sorumlu tutulmasının hukuki bir zorunluluk olmadığına karar verildi.

Kararda ayrıca, sigorta sözleşmesinin feshedilmesine rağmen yeni sahibin üçüncü kişilere vereceği zararlardan eski sahibin sorumlu tutulabilmesinin ağır bir müdahale olduğu vurgulandı. Bu nedenle, söz konusu düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğuna hükmedildi.