Altın fiyatlarında son dönemde yaşanan hızyükseliş, yatırımcıları ve kuyumculuk sektörünü şaşırttı. Altın fiyatları son 15 günde 300 TL'lik bir artış gösterdi ve bu durum piyasalarda dikkatle takip ediliyor. Para ve altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, bu durumla ilgili yatırımcılara önemli uyarılarda bulunarak, yeni bir rekor tahminiyle ilgili rakamı ilk kez dile getirdi.

Altın fiyatları son 15 gün içinde 2000 TL'den 2300 TL seviyelerine yükselirken, ons başına fiyatı da 2052 dolardan 2208 dolara kadar çıktı.

Bu hızlı yükselişte, Amerikan Merkez Bankası'nın faiz kararları ve Başkan Jerome Powell'ın gelecek aylarda faiz indirimlerine başlanabileceğine dair iyimser açıklamalarının etkili olduğu belirtiliyor. Avrupa Merkez Bankası'nın benzer yönde açıklamaları da altın fiyatlarını olumlu etkiledi. Ancak, bu yükselişin sürdürülebilir olup olmadığı ve altın fiyatlarının gelecekte nasıl bir seyir izleyeceği, piyasa takipçileri tarafından merak ediliyor.

Jeopolitik gerginlikler, petrol fiyatlarındaki artış ve küresel ölçekte yaşanan ekonomik gelişmeler de altın fiyatlarını etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Bu dinamikler ışığında, altın yatırımcıları ve kuyumculuk sektörü, piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu;

Peki bundan sonra daha da yükselir mi? Evet, 2200 doların üzerine giderse, ilk etapta 2225-2235 dolar seviyeleri de görülebilir. Ancak bu çok sürdürülebilir gibi görünmüyor; hızlı yükselişlerin hızlı gerilemesi de söz konusu olabilir. Ancak 2100-2200 bandında kalması daha önce de bu fiyatlar arasında kalma beklentisi vardı, fakat takvim olarak biraz daha öne çekildi.

CHP'den Ankara'da Emekli Mitingi CHP'den Ankara'da Emekli Mitingi

Örneğin Mayıs ayında böyle bir hareketin olması beklentisi vardı, ancak gerek yapılan açıklamalar gerekse bir süreden beri altına olan talebin devam ediyor olmasından kaynaklanan bu yükseliş takvimi biraz daha öne çekilmiş durumda.

Dövizin kontrollü bir yükselişi dışarıda da doların zaman zaman küçük çaplı da olsa güçlendiğini, zaman zaman da gerilediğini görüyoruz. Oradaki gelişme iç piyasa fiyatında çok fazla etkili olmuyor. Dolayısıyla geldiğimiz noktada da dolar 32 lira seviyesinin üzerinde seyrediyor iç piyasada.

Özellikle de serbest piyasada, bankalar arası piyasada her ne kadar ekranlarda 32 liranın üzerinde görülse bile, işlem yaptığınız zaman 33 liranın üzerinde ve serbest piyasa fiyatının üzerinde olduğunu göreceksiniz.

Her halûkârda bu sene altın biraz daha dış piyasada da yükselirken içeride de bunların yansımaları olacak.

İlk etapta muhtemelen yılın ortasında 2.500 TL seviyelerini, sene sonunda da 3000-3250 TL seviyelerini TL bazında görebiliriz diye düşünüyorum