Altın, tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra yükseliş eğilimini sürdürüyor mu? Bloomberg'e göre, bazı fon yöneticileri, Şubat ortalarından beri yaklaşık %20 artış gösteren altın rallisinin henüz sona ermediğini belirtiyorlar.

Bu yükselişte, Fed'in bu yıl faiz indireceği beklentisi ve Ortadoğu ile Ukrayna'daki çatışmalar gibi faktörlerin güvenli liman talebini artırması etkili oldu. Küresel çapta Merkez Bankalarının altın alımları da fiyatları destekledi.

Düşük faizli konut kredisinde detaylar ve konut modelleri belli oldu Düşük faizli konut kredisinde detaylar ve konut modelleri belli oldu

Gama Asset Management'tan Rajeev De Mello, "Şu anki ivme, altın varlıklarının artacağına dair bir sinyal. Fiyatlarda ufak bir düzeltme olabilir, ancak herhangi bir geri çekilme hareketi, alımları daha da artırır" yorumunda bulundu.

Merkez Bankalarının altındaki yükselişteki rolü de önemli. 2022 ve 2023'te özellikle Çin'in rezervlerini çeşitlendirmek için bin tonun üzerinde altın aldığı biliniyor.

Ruffer Investment Co. Yatırım Direktörü Duncan MacInnes, "Bu ons'lar piyasadan çekilecek ve bir daha geri gelmeyecek. Bu durum, herkesin işlem yaptığı ETF'lerden kesinlikle çok farklı" şeklinde konuştu. MacInnes, geçen ay portföyündeki altın ve gümüş varlığını %8 artırdı.

Şu anda, altın destekli Borsa Yatırım Fonları'na (ETF) yönelik talep alışılmadık derecede düşük. Ancak, talepteki artışın altın fiyatlarını destekleyebileceği ve Fed'in faiz indirimlerine başlamasıyla ETF'lere girişlerin artabileceği belirtiliyor. Cohen&Steers Emtia Stratejisti Ben Ross, bu durumun altın fiyatlarını yukarı yönlü etkileyebileceğini vurguladı.