Türk piyasası dünyada .apındaki yarışta ön sıralarda yer alıyor. Bütün dünya borsaları içeirisnde bu yıl en fazkal kazanç sağlayan Borsa İstanbul olarak kaydedildi.

BIST BIST-TÜM endeksi yılbaşından beridir dolar cinsinden yüzde 20 seviyelerine çıktı. Teknoloji endeksi ise yılbaşından beridir dolar cinsinden yüzde 61 kazanç getirdi. En başta dikkat çeken ise mevduat faizlerinin sabit tutulduğu sürçte yatırımcıların yeniden borsa ve altına odaklanması oldu. Bu yıl altın ve dolar yüzde 5 seviyelerinde artarken, borsadaki getiri yüzde 20’yi geçti.

Peki borsadaki bu artışın kaynağı neler, teknoloji hisselerine ilginin artması neden? BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş, ‘Martın ilk haftası çok önemli olacak’ ifadelerini kullan arak piyasalara yönelik çarpıcı beklentisini belirtti. 

BORSADAKİ YARIŞIN KAYNAĞI NE? 
Maviş açıklamasında şunları belirtti: “Borsadaki rallide, endeksin yükselişinde birçok etken vardı. Türkiye’nin risk primindeki düşüşler, Merkez Bankası rezervindeki artışlar, Hazine ve Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı’nın yurt dışı kurumsal yatırımcılar ve büyük yatırım şirketleri ile yapmış olduğu toplantılar borsayı motive eden başlıca unsurlar olarak karşımıza geldi.


‘MART AYI KRİTİK BİR AY’ 
Özellikle risk priminin (CDS) düşmesi sonrasında Borsa İstanbul cephesinde bankacılık sektörüne gelen alımlar, yabancıların Türk bankacılık sektörü ile ilgili tavsiyelerini yukarı yönlü revize etmeleri önemliydi. Ancak burada en büyük pay yerli yatırımcının payıydı. Halka arzlarla birlikte yerli yatırımcının borsaya olan inancını, yeni hesap açmalarını, Merkez Bankası’nın faiz artırımına rağmen borsanın bunu olumlu karşılamasını görmüştük.

Mart ayı kritik bir ay, yerel seçimler var. Borsa İstanbul cephesinde 9400 puanın üzerindeki kapanışlar umut tazelemeye devam ediyor.

Borsa İstanbul’da birçok sektördeki yükseliş önemliydi. Banka ve holding hisselerinin yanı sıra teknoloji hisselerindeki payı unutmamak gerekiyor.

TEKONOLOJİ HİSSELERİNE NEDEN İLGİ ÇOĞALDI? 
Peki teknoloji hisselerine neden ilgi çoğaldı? Özellikle yapay zeka çağına girdiğimiz süreç içerisinde hem savunma sanayii tarafında hem yenilebilir enerji tarafına hem de sağlık sektörüne baktığımızda teknolojinin önemi gün geçtikçe artıyor.

Teknoloji ve bilişim sektöründeki hareketlenmeler son derece normal. Endekste Türk şirketlerin yeni inovasyonları ve hedeflerini yukarı yönlü revize etmeleri gibi unsurlar da buna katkı sağladı.

Teknoloji hisselerindeki yükselişin nedenleri ile birlikte bunların savunma sanayiine vermiş olduğu destek, enerji sektörüne verdiği desteğin yanı sıra sağlık sektörü ve tekstil sektöründe teknolojinin ağırlığını hissedeceğiz. Teknoloji hisselerinde zaman zaman kar realizasyonları görülse de 2024 yılı içerisinde öne çıkacak olan sektörlerden birisi olmaya adaydır.

‘1000 PUANA DOĞRU YÜKSELİŞLER BEKLENEBİLİR’ 
Borsada 9400 puanın üzerinde endeksin kalıcı olması durumunda ilk ana hedef 9500 puan, daha sonrasında ise 10000 puana doğru yükselişler beklenebilir. Özellikle mart ayına girişle birlikte 9400’ün üzerindeki kapanışlar önem arz edecek. Olası realizasyonlarla 9400’ün altına çekilmelerde gelebilecek tepkileri ölçmemiz gerekiyor.

Tepkilerde gecikme olursa ana trend desteği olarak öne çıkan ‘9040 puan seviyesi yenilen görülebilir mi?’ sorusu akla gelecektir. Martın ilk haftası çok önemli olacak.

Bakan Işıkhan Açıkladı: Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Hesaplara Yatacak? Bakan Işıkhan Açıkladı: Bayram İkramiyeleri Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

BORSADA YENİ TAHMİNLER NE YÖNDE?
Hedefimiz 9500 puan ve daha sonra 10 bin puandır ama 9400 puanın altına sarkmalarda piyasanın vereceği tepkileri takip etmemiz önemli olacaktır.

FAİZİN SABİT TUTULMASI YATIRIMCIDA NASIL BİR ETKİ YARATIYOR? 
Evet, şu anda insanların borsaya olan ilgileri kat ve kat artmaya devam ediyor. Temkinli iyimserlik tarafındayım. Eğer herkes borsayı konuşuyorsa bir kar satışı gelebilme ihtimalini cepte tutmakta fayda var.

Faizi sevmeyen yatırımcının tercihinin daha çok altın ve hisse senedi tarafında olduğunu biliyoruz. Portföylerde hisse senedi ağırlığı ve ‘portföylerde en az ve en fazla kaç hisse taşımalıyız?’ sorularının gündemde olduğu süreç içerisinde riski eşit dağıtmak adına portföylerde 5 ve 7 hissenin olması, bunun dışına çok taşmanın olmaması önem arz ediyor.

‘YILIN İLK YARISINDA SONUÇLAR DEĞİŞMEYECEK’ 
En çok kazandıran enstrüman olarak öne çıkan borsa ve altın cephesinde yılın ilk yarısında sonuçlar değişmeyecektir. Altın hem güvenli liman anlamında hem de yükselme potansiyeli anlamında yatırımcıların portföyünde olmaya devam edecektir.” dedi.