Almanya ve Hollanda, Lübnan'da bulunan vatandaşlarına bu ülkeyi acilen terk etmeleri çağrısında bulundu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinde Lübnan ile ilgili seyahat uyarılarını güncelledi ve Alman vatandaşlarına Lübnan'a seyahat etmemeleri gerektiğini belirtti. Yapılan açıklamada, Lübnan'da bulunan Alman vatandaşlarının acilen bu ülkeden ayrılması gerektiği vurgulandı.

3 il için sağanak uyarısı 3 il için sağanak uyarısı

Açıklamada, bölgedeki güvenlik durumunun oldukça değişken olduğu ve Lübnan ile İsrail arasındaki sınır bölgesinde askeri çatışmaların son haftalarda yoğunlaştığı belirtilerek, "Durumun daha da şiddetlenmesi ve çatışmanın genişlemesi göz ardı edilemez." ifadesi kullanıldı. Ayrıca, gerilimin daha da artmasının Refik Hariri Havalimanı'ndaki hava trafiğinin tamamen durmasına yol açabileceği uyarısında bulunularak, bu durumda Lübnan'ı hava yoluyla terk etmenin mümkün olmayacağı kaydedildi.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı da X (eski Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, Hollanda vatandaşlarından Lübnan'a seyahat etmekten kaçınmaları ve bu ülkede bulunanların hala uçak seferleri varken acilen oradan ayrılmaları gerektiğini belirtti.

İsrail'in Lübnan'a Saldırılarında 435 Kişi Hayatını Kaybetti

İsrail ordusu ile Hizbullah, 8 Ekim 2023'ten bu yana Lübnan'ın güneyi ile İsrail'in kuzeyinde karşılıklı saldırılarını sürdürüyor. Bu çatışmalarda şu ana kadar 347 Hizbullah mensubu, 63 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivil hayatını kaybetti.