Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Samsun Büyük Cami'de cemaate hutbe okuyup cuma namazını kıldırdı.

Hutbede, İslam'ın temel prensiplerinden olan din, can, akıl, nesil ve mal emniyetine vurgu yaparak, bu değerlerin korunmasının önemine dikkat çekti. Ayrıca, İslam'ın zararlı alışkanlıkları yasakladığını ve insanları bu tür davranışlardan kaçınmaya teşvik ettiğini belirtti. "Peygamber Efendimiz'in 'Sarhoş eden her şey içkidir ve her türlü içki haramdır.' hadisini hatırlatarak, içkinin topluma ve bireye verdiği zararlara işaret etti.

Erbaş, kumarın haksız bir kazanç olduğunu ve insanları çeşitli bela ve musibetlere sürüklediğini vurgulayarak, "İslam’a göre şans oyunları ve kumarın her türlüsü haramdır." dedi.

Bunun yanı sıra, gençler arasında uyuşturucu ve madde bağımlılığının yaygınlaştığını ve bu konuda ailelerin, okulların, camilerin ve diğer kuruluşların birlikte mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

Erbaş, dijital platformların ölçüsüz kullanımının da zararlı alışkanlıklara dönüştüğünü dile getirerek, internet ve sosyal medyanın insanları gerçek hayattan koparıp, mahremiyetlerini ihlal ettiğini belirtti.

Geleceğin iş sektörünü açıkladı! İşte önümüzdeki yıllarda paraya para demeyeceğiniz sektörler Geleceğin iş sektörünü açıkladı! İşte önümüzdeki yıllarda paraya para demeyeceğiniz sektörler

Son olarak, Gazze, Doğu Türkistan ve dünyadaki tüm mazlumlar için dua etti ve insanlığın barış ve adalet içinde yaşaması için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.