Ticaret Bakanlığı, yılın ilk beş ayında aldatıcı reklam ve faaliyetlerde bulunduğu belirlenen firmalara yaklaşık 108 milyon lira ceza kesildiğini duyurdu. Bu cezalardan, influencer'ların yanıltıcı tanıtımları ve gıda takviyesi reklamları da nasibini aldı. Özellikle "anne tarifi gibi" ifadesi, yanıltıcı olduğu gerekçesiyle kullanımdan kaldırıldı.

Aldatıcı Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalara Durdurma ve Para Cezası

Reklam Kurulu, yılın başından bu yana incelediği 119 dosyadan 110'unu mevzuata aykırı bularak, toplam 13 milyon 744 bin 459 lira idari para cezası uyguladı. Bu cezalar, hem geleneksel hem de dijital mecralarda yer alan sağlık, gıda takviyesi ve indirimli satış reklamlarını kapsadı.

Sürekli İndirim Algısı Yaratan Reklamlar Durduruldu

Özellikle indirimli satışlara yönelik denetimler kapsamında, bir firmanın çeşitli mecralar üzerinden altı ay süren indirim kampanyaları düzenlediği tespit edildi. Bu tür kampanyaların, tüketicilerde sürekli indirim algısı yaratması ve ürün/kategori/kampanya kapsamlarında belirsizlik oluşturması gerekçesiyle durdurulmasına karar verildi.

Talip Geylan'dan Öğretmen Atamalarında Mülakat Tepkisi: "Ahlaksızlıklar Başladı Bile" Talip Geylan'dan Öğretmen Atamalarında Mülakat Tepkisi: "Ahlaksızlıklar Başladı Bile"

"Anne Tarifi" İfadesine Yasak

Hızlı tüketim ürünlerinin tanıtımlarında "anne tarifi gibi" ifadelerinin kullanılmasının, ev koşullarında hazırlanan ürünlerle eş değer olduğu izlenimini yarattığı ve bu nedenle yanıltıcı olduğu değerlendirildi. Bu tür ifadelerin kullanımı yasaklanarak, durdurma cezası verildi. Özellikle çocukların tüketimine yönelik ürünlerde bu tür yanıltıcı ifadelerin kullanılması, tüketicileri yanıltıcı nitelikte bulundu.

664 Dosyaya Durdurma, Yaklaşık 108 Milyon Liralık Ceza

Reklam Kurulu, yılın ilk beş ayında toplam 756 dosya inceledi. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 664 dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra toplam 107 milyon 883 bin 569 lira idari para cezası uygulandı.