Aynı fiyata hem Yunan Adalarında tatil hem de iPhone 15 sahibi olma imkanı! Sizin için hesapladık... Aynı fiyata hem Yunan Adalarında tatil hem de iPhone 15 sahibi olma imkanı! Sizin için hesapladık...

Banka kredisine erişemeyen tüketiciler, taşınmazları ve diğer mülkleri takas yoluyla el değiştiriyorlar. Konut kredisi faizlerinin yükselmesi ve kredi musluklarının daralması, takas yöntemini daha yaygın hale getirdi.

İşte emlak sitelerinde gördüğümüz ilanlara göre taşınmazlar ve diğer mülklerin takasının giderek arttığına dair bazı örnekler:

  • İstanbul'da 101 milyon TL değerinde bir köşk, İstanbul Anadolu Yakası veya Bodrum'da gayrimenkul veya lüks araçla takasa açık.

  • Antalya'da 23 milyon liraya 4+1 havuzlu lüks villa, Nişantaşı'nda 44 milyon liraya havuzlu lüks daire, Beylikdüzü'nde 32 milyon liraya ikiz villa, İzmir'de 12 milyon liraya villa, Yalova'da 15,5 milyon liraya çiftlik, Şile'de 11 milyon liraya villa, Bahçelivler'de 11 milyon liraya 5+2 dubleks, daire, arsa ve araç takası kabul eden mülklerden.

  • Bir taksi durağı, İstanbul Ataşehir'de 13,5 milyon TL'ye 3+1 daire, Pendik'te 4+1 dubleks, Başakşehir'de 9 milyon TL'lik 4+1 daire, İstanbul'da ofis, dükkan, imarlı arsa karşılığında takas kabulüyle ilanlarda yer alıyor.

Bu takaslar, krediye erişim zorluğu ve piyasanın yavaşlaması gibi faktörlerle ilişkilendiriliyor. Mülk sahipleri, ellerindeki mülkleri nakit olarak satamadıklarında, karşılıklı takas ile mülklerini değiştirerek ihtiyaçlarını karşılamayı tercih ediyorlar. Takasın yaygınlaşması, kredi musluklarının sıkılması ve faiz oranlarının yüksek olması gibi faktörlerle birlikte birçok şehirde gözleniyor. Takaslar arasında mülklerin, araçların, dükkanların ve tarlaların yer aldığı görülmektedir. İnsanlar, eldeki mülklerin takası karşılığında ihtiyaçlarına yönelik mülkleri almayı tercih ediyorlar.