ABD'deki ekonomik aktivitenin güçlü seyretmesine dair veriler ve bölgedeki jeopolitik gerginlikler, petrol fiyatlarında yaşanan artışın başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. 

Fed Başkanı'nın Açıklamaları Bekleniyor

Uzmanlar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaların, bankanın gelecekteki politikalarına dair ipuçları verebileceğini belirtiyor. Dünya genelinde merkez bankalarının faiz indirimlerine hazırlandığı bu dönemde, ekonomik hareketliliğin desteklenmesi bekleniyor.

Türkiye Kupası’nda hakemler belli oldu Türkiye Kupası’nda hakemler belli oldu

arac_sahipleri_dikkat_akaryakita_yeni_zam_geldi_1692074251_6875_w728_h500

Ortadoğu'daki Gelişmeler Enerji Arzını Tehdit Ediyor

Ortadoğu'da ise İsrail'in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrılarını dikkate almaksızın Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdürmesi ve İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine düzenlediği füze saldırısı, jeopolitik riskleri artırıyor.

Zam Beklentisi

Brent petrolün son 5 ayın zirvesine ulaşması, ülkemizde benzin ve motorin fiyatlarına zam gelmesi ihtimalini güçlendirdi. Artan ham petrol fiyatları, enerji ithal eden ülkeler için maliyet baskılarını artırırken, bu durum son tüketiciye yansıyacak fiyat artışlarını da kaçınılmaz kılıyor.