AK Parti'de değişim sürecinin zamana yayılması tartışmalara yol açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, değişimin başlayacağı kongre tarihi için ikna edilse de parti içinde farklı görüşler dile getiriliyor. Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, AK Parti'de yerel seçimlerden sonra parti yönetiminde değişim beklentisi oluşmuşken, kongrenin 2025 yılına bırakılması ihtimali tepkilere neden oldu.

AK Parti Genel Merkez yönetiminin kongrenin 2025 yılında toplanmasına yönelik hazırladığı taslak takvim konusunda henüz kesin bir karar alınmamış olsa da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu takvim konusunda ikna edildiği ifade ediliyor. Ancak, değişim sürecinin zamana yayılması önerisi, Kızılcahamam kampına katılan partililer arasında tepki ile karşılandı.

Toplantılarda, "Kongrenin 2025'e bırakılmaması lazım. Değişim olacaksa bu geciktirilmemeli, zamanlaması önemli. Fazla bekletilirse sıkıntı olur ve sonuç alınamaz. Kongre ertelenerek, değişim alttan yukarıya doğru yapılmak isteniyor. Böyle şey olmaz. Önce yukarıda oturanların değişmesi lazım" şeklinde değerlendirmeler yapıldığı öğrenildi.

Türkiye Bankalar Birliği'nden güvenlik uyarısı! Türkiye Bankalar Birliği'nden güvenlik uyarısı!

Kongrenin bir yıl sonraya bırakılmasının gerekçesi ise AK Parti yönetimince şöyle açıklanıyor: "Bu yıl kongre yapılırsa, 2028 yılına kadar (3 yıllık süre nedeniyle) yeni bir kongre sürecine daha girmemiz lazım. Seçim öncesinde kongre tartışmaları bizi olumsuz etkiler. Bu nedenle, kongreyi 2025 yılında yaparsak, yeni vitrin ve yeni kadro AK Parti'yi 2028 seçimine götürür. Zaten seçimlerin 2027 yılında yapılması ihtimali de yüksek. Bu nedenle iç tartışmaları, kongre tartışmalarını 2025 yılında bitirip, önümüze bakarız."

Cumhurbaşkanına da sunulan taslak takvime göre, bu sonbaharda ilçelerden başlayarak kongre sürecinin başlatılması, 2025 yılının Mayıs veya Eylül ayında ise büyük kongrenin yapılması öngörülüyor.

AK Parti'de kongre sürecinin ertelenmesi ve parti içi değişim tartışmaları, parti içindeki dengeleri nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor.