AK Parti'de yerel seçimlerin ardından konuşulan değişim sürecinin 'zamana yayılması' yönünde, hem tabanda hem de teşkilatlarda 'motivasyon' düşüklüğüneü yaratıyor.

İl Başkanları İçin Değişim Süreci Devam Ediyor

Şırnak'ta Gabar Dağı'ndaki petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi Şırnak'ta Gabar Dağı'ndaki petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendilerine yük olanlarla yola devam etmeyeceklerine dair konuşmalarının ardından, parti içinde kongrenin yakın zamanda bir araya geleceği ve parti üst yönetimi dahil bir değişime gidileceği yorumlarını beraberinde getirmişti. Daha sonra gelen açıklamalarda ise 2028 seçimlerine doğru yol alırken iki kez kongre toplamak yerine, 2025'te uygulanacak bir kongre ile seçim sürecinin yürütülmesi görüşü ortaya atılmıştı. Kızılcahamam kampında da önemli gündem maddelerinden olan değişim süreci geçtiğimiz hafta il başkanlarında kendini gösterdi. Yerel seçimler sonrası önce Batman ve Rize il başkanlarının istifa etmesi istendiği AK Parti'de geçen hafta yedi il başkanı değişmişti. Son iki günde de Mardin ve Şanlıurfa il başkanları istifası istendi. Sırada başka iller olduğu söylenirken Ankara ve İstanbul il başkanları da iddialar arasında yerini alıyor.

"Geç Kalıyoruz"

AK Parti'de yenilenme süreci için ağır hareket edildiğine yönelik değerlendirmelerde bulunuyor. Özellikle değişimin üst yönetim yerine teşkilatlardan başlatılmasının doğru bir yöntem olmadığı belirtiliyor. Bu anlamda MYK'da da farklı açıklamalar bulunuyır. Bazı MYK üyeleri, büyük kongrenin 2025'e bırakılması düşüncesine tepki göstererek, "Kongrenin daha erken toplanması lazım. Geç kalıyoruz. 2025'e bırakılacak bir kongreden sonuç alamayız. Çünkü teşkilatlarda moral motivasyon düşüyor. Değişim olacağı beklentisi vardı, bu olmayınca bir karamsarlık hakim olmaya başladı" açıklamasını yaptılar.