AK Parti Ekonomi İşleri Sorumlusu Nihat Zeybekci, İsrail ile olan ticari ilişkilere yönelik açıklamalarda bulundu. Zeybekci, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıları kınadıklarını ancak ticaretin devam ettiğini belirtti. İsrail ile serbest ticaret anlaşması bulunduğunu ve bu çerçevede ticaretin devam ettiğini vurgulayan Zeybekci, "İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke. O anlamda, daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum" dedi.

Zeybekci'nin ifadelerine göre, İsrail ile yapılan ticaretin önemli bağlantıları olan kişiler bulunmakta ve bu nedenle ticaretin devam ettiği belirtiliyor. Ancak, İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği katliamların kınandığını ve bu konuda duyarlı olunması gerektiğini dile getirdi.

Özellikle, Ticaret Bakanlığı'nın İsrail'e yönelik ihracat kısıtlamaları getirmesinin ardından Zeybekci'nin açıklamaları dikkat çekti. İsrail'e yönelik uygulanan ambargonun ticareti etkileyebileceği belirtilirken, Zeybekci'nin bu konudaki açıklamaları tartışmalara neden oldu.

Zeybekci'nin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda, ticaretin devam etmesi gerektiğini savunurken aynı zamanda İsrail'in Filistin'deki eylemlerini de kınadığını belirttiği görüldü. Ayrıca, sosyal medya üzerinden gelen eleştirilere yanıt vererek, sözlerinin arkasında olduğunu vurguladı ve İsrail ile olan ticaretin denetim altında tutulması gerektiğini ifade etti.

"SÖYLEDİĞİM HER KELİMENİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIM"


Zeybekçi, gelen eleştirilere de sosyal medyadan yanıt verdi:

"Söylediğim her kelimenin sonuna kadar arkasındayım. Ucuzcu tacirler hariç, konuyu yanlış anlayabilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılı olarak tekrar anlatıyorum. İsrail'le serbest ticaret anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz, Mavi Marmara zamanında da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimiz de Türk mallarını serbestçe satın alabiliyorlar. Bunun da katkısıyla ticaret dengemiz 1 e 6 bizim lehimizedir. Söylediğim kayda alma yöntemi yasak ürün listesinden daha etkin bir yöntemdir. İsrail'e yapılan tüm ihracatın kayda alınması ile her ürün kayda alınarak izin verilirken satılan her ürün ve şirket de kontrol edilir. Bu sayede şu anda yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar teminat mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri gibi daha birçok mağduriyetin önüne geçmiş oluruz. Onlarca Filistinli şirketin mağduriyetleri de engellenmiş olur."

"CUMHURBAŞKANIMIZIN HASSASİYETİNİN ZEKATI 77 CEDDİNİZE YETER"
Ak Partili Nihat Zeybekci Katliami 1Kg2 (1)

Nihat Zeybekçi paylaşımını şu sözlerle bitirdi:

Okul Öncesi Öğretmenleri Dikkat! Yeni Müfredat Kapsamında Zorunlu Rapor Hazırlığı Okul Öncesi Öğretmenleri Dikkat! Yeni Müfredat Kapsamında Zorunlu Rapor Hazırlığı

Söylediğim yasak liste yerine tam kontrol demektir. Sözlerimi tekrar ediyorum. "DAHA HASSAS OLMAK". Bize İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimizin zekatı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter."