Ekonomik zorluklar içerisinde olan kadınlar için sevindirici haber Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, kadınlara ömür boyu sunulacak olan bir mali yardım paketini kamuoyuna duyurdu.

Bu finansal desteğin yanı sıra, Bakanlık dul ve yetim maaşının asgari emekli maaşına endeksli olduğunu belirtti. 2023 yılı için asgari emekli maaşı 5.500 TL olarak belirlenmişti. Ancak yıl içinde meydana gelen %36'lık artış sonucu, bu rakam 7.500 TL'ye yükseldi. Asgari emekli maaşı yükseldikçe, farklı gelir grupları için de destek miktarları artacak. Örneğin; %25 gelir diliminde olanlar için yardım miktarı 1.375 TL, %50 için 2.750 TL ve %75 için ise 4.125 TL olacak.

Ödeme süreci ve kriterleri

Yetim maaşı için de belirli şartlar mevcut. Erkek çocukları için bu yardım 18 yaşına veya eğer öğrenci ise 20 yaşına kadar sürecek. Fakat üniversite öğrencisi olan erkek çocuklar için bu süre 25 yaşına kadar uzatılabilir.

MİT, FETÖ’cüleri 15 Temmuz'un yıl dönümünde yakaladı MİT, FETÖ’cüleri 15 Temmuz'un yıl dönümünde yakaladı

Kız çocuklarının hayat boyu destek avantajı

Bakanlık tarafından yapılan bu özel düzenlemeyle, kız çocukları da hayat boyu yetim maaşı alabilecekler. Evlilik durumları da kız çocukları için bir engel teşkil etmeyecek. Eğer evli ve babasını kaybetmiş bir kız çocuğu sonrasında boşanırsa, yine de yetim statüsünde kabul edilecek ve bu yardımdan faydalanabilecektir.

Ev hanımları için çifte fırsat

Bu yeni duyurulan yardım paketi, özellikle maddi açıdan zor durumda olan ev hanımları tarafından coşkuyla karşılandı. Fakat sadece bu da değil, ev hanımları aynı zamanda dul ve yetim maaşı alma hakkına da sahip olabilecekler.