Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinesinde başkanlık konferans salonunda gerçekleşen “Asrın Afetinin 1. Yılında Afet İletişimi Sempozyumu”na yer aldı.

İlaç krizi derinleşiyor: 14 kritik ilaç Türkiye pazarından çekildi İlaç krizi derinleşiyor: 14 kritik ilaç Türkiye pazarından çekildi

"ASRIN FELAKETİ YAŞANDI"
Başkan Memiş açıklamalarında, “Sadece ilk deprem, Hiroşima’ya atılan atom bombasından yaklaşık 2 bin kat daha yıkıcı enerji açığa çıkardı. 300 kilometreden fazla kırılan fay hatları, 400 kilometre uzaktaki binaları yerle bir etti. 11 il, 124 ilçe ve 6 bin 929 köy ve mahalleye verdiği hasarla 14 milyon kişiyi etkiledi. Bölgedeki ağır kış ve hava koşulları ile dondurucu soğukla birlikte asrın felaketi yaşandı. 53 bin 537 insanımız hayatını kaybetti. 107 binden fazla vatandaşımız da yaralandı” şeklinde konuştu.


AFAD NELERE DİKKAT ETTİ
Devletin, uluslararası güçlerle birlikte toplam 35 bin arama-kurtarma ekibini ilk saatlerden itibaren deprem bölgesine sevk ettiğini dile getiren Memiş, şu bilgileri aktardı:

“Gecikme olmadı ama yetişemedik. Yetişmedi, sayı yetişmedi. Yıkım çok fazlaydı. Peki buradan hangi dersleri çıkardık? Afetle mücadelede en önemlisi risk azaltma. Müdahaleyi de göz ardı etmeden Arama-Kurtarmada 100 Bin Projesini başlattık. Öncelikli olarak kamu kurumlarındaki arkadaşlarımızı, jandarmamızı, polisimizi, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki askerlerimize arama-kurtarma eğitimi vererek, dinamik bir arama-kurtarma ekibi oluşturarak en az 100 bin kişiyi bir yıl içerisinde eğitmiş olacağız. Böylelikle nüfusa orantılandığında dünyadaki en fazla arama-kurtarma sayısına ulaşacağız. Bu eğitimleri her yıl devam ettireceğiz.”

Başkan Memiş, devletin üç ay sonucu hem kendi üretimi hem de düny çapında topladıkları 1 milyon çadırı bölgeye ulaştırdıklarını ifade ederek, “Yaklaşık 2,5 milyon insan ilk etapta çadırlarda misafir edildi. İlk haftalarda çadır ihtiyacı had safhadaydı ama daha sonra bu ihtiyacın tamamı karşılandı. Bölgeye 20 milyon gıda kolisi sevk edildi, 4 milyon öğün sıcak yemek afetzedelere ulaştırıldı. Bölgeden 3,5 milyondan fazla vatandaşın tahliyesi yapıldı” ifadesini kullandı.