ABD'de 172 yıllık geçmişi olan Wells Fargo, dolar kuruna yönelik bir veri ortaya koydu. Banka, yerel seçimlerin ardından Türk Lirası'na yönelik uzun süreli yapıcı düşüncelerini yükselen bir inançla güncellediklerini ifade etti.


Türk Lirası'na yönelik pozitif yönlü değerlendirmeler yapan banka, dolar kurunun 2025 yılında 30 liranın aşağısına geleceği düşüncesini de yineledi.


PARASAL SIKILAŞMA DEĞERLENDİRMESİ YAPTI

Yerel seçimlerin sonra ermesiyle beraber 4 yıl seçim olmayacağına ve ekonomide ortodoks duruşun sergilenmesiyle birlikte Türk Lirası'nda uzun süreli yapıcı düşünce iddia eden banka, Merkez Bankası'nın parasal sıkılaştırma adımlarının piyasa katılımcılarına Türk varlıklarına yönelimini yükselttiğini de belirtti.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre, "Bize göre döviz kurlarının birbirine yakınsaması ve dolar priminin azalması, liranın gelecekteki değerine ilişkin artan iyimserliği yansıtmaktadır. Lira için, yerel siyasi dinamiklerin iyileşmesi, güvenilir bir para otoritesinin bağımsızlığı ve Türkiye'nin demokratik sistemine müdahale edilmemesi kombinasyonu, zaman içinde daha güçlü bir para birimi ile sonuçlanmalıdır. Bu anlamda, daha önce de belirttiğimiz gibi, Türk lirası için yapıcı görüşümüzü bu kez daha yüksek bir inançla yineliyor ve Türkiye'nin para birimi sorunlarının en kötüsünün muhtemelen geçmişte kaldığına inanıyoruz" ifadelerine yer verildi.


Dolar/TL kurunda bazı dönemlerde volatilite durumlarının yaşanabileceğine vurgu yapan Wells Fargo, TL'nin yıl sonuna doğru iyimser bir performans sergilemeye başlayacağına da ifade etti.

Bakan Tunç: DEM Parti terörle arasına mesafe koymazsa kapatma davası açılır Bakan Tunç: DEM Parti terörle arasına mesafe koymazsa kapatma davası açılır

30 LİRANIN ALTINA İNEBİLİR

Dolar/TL kuru için banka, 2025 yılının 3'üncü çeyreğine kadar çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Doların bu yıl rekor kırdığını ve 2025 yılı ortalarından itibaren 30 liranın altına düşeceğini de yeşil ışık yaktı.