İstanbul'da 1 Mart günü meydana gelen ve genç bir adamın hayatını kaybettiği trajik kazanın ardından, kazaya karışan yazar Eylem Tok ve oğlu T.C'nin Mısır'a ardından ABD'ye kaçtığı ortaya çıkmıştı. Bu olay Türkiye gündemine oturmuş ve haklarında yakalama kararı ile kırmızı bülten çıkarılmıştı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Eylem Tok ve oğlunun ABD'ye kaçtıklarını duyurdu ve ABD makamlarına iade talebinin iletilmiş olduğunu belirtti.

Bakan Yusuf Tekin: Öğretmen atamalarında mülakat yapacağız! Mülakatı … Bakan Yusuf Tekin: Öğretmen atamalarında mülakat yapacağız! Mülakatı …

ABD Dışişleri Bakanlığı, bu durumla ilgili olarak Habertürk'ün Eylem Tok ve oğlunun ABD vatandaşı T.C olduğu ve iade sürecine ilişkin sorduğu soruyu yanıtladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "İstanbul'da bir ABD vatandaşının bir trafik kazasına karıştığı yönündeki raporları biliyoruz. Gizlilik nedeniyle başka yorumlar yapamıyoruz. Uzun süredir devam eden bir uygulama gereği Bakanlık, iade konularında yorumda bulunmaz, buna talebin uygulanacağı ya da uygulanamayacağı konusu da dahildir."