Mart ayında ABD'de enflasyon, aylık bazda %0,4 artarken, yıllık bazda %3,5'e yükseldi.

Şubat ayındaki %3,2'lik enflasyon tahminleri aşmış, bu durum Fed'in faiz indirimi beklentilerini ertelemesine neden olmuştu. Şimdi piyasalar ABD verilerine odaklanarak yön bulmaya çalışıyor; bu veriler altın fiyatlarını da etkiliyor.

Dün akşam ABD enflasyon verisinin açıklanmasından sonra ons altın dalgalı bir seyir izledi. Ons altın günü 2158 dolar seviyesinden açtı, gün içinde en düşük 2155 doları, en yüksek ise 2161 doları gördü. Şu anda ise 2158 dolardan işlem görüyor.

Uluslararası piyasalarda komisyonsuz gram altın ise 2225 liradan güne başladı. Gün içinde en düşük 2218 lirayı, en yüksek ise 2250 lirayı gördü. Şu an ise 2226 liradan alıcı buluyor.

Enflasyon verisi, dolar ve borsa gibi finansal piyasaları etkileyebilir. Yüksek enflasyon, genellikle para biriminin değerini düşürür, bu da doların değer kaybetmesine neden olabilir. Çünkü yüksek enflasyon, paranın satın alma gücünü azaltır ve yatırımcıları o para biriminden kaçınmaya iter.

Kamuda servislerin kaldırılması yargıya taşınıyor! Kamuda servislerin kaldırılması yargıya taşınıyor!

Borsa üzerindeki etkisi ise daha karmaşıktır. Yüksek enflasyon, şirketlerin maliyetlerini artırabilir ve kar marjlarını azaltabilir, bu da hisse senedi fiyatlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak, bazen yüksek enflasyon, ekonominin canlanmasıyla ilişkilendirilir ve bu da şirket gelirlerini artırabilir, bu da borsada yükselişe neden olabilir.

Dolayısıyla, enflasyon verisinin dolar ve borsa üzerindeki etkisi, enflasyonun seviyesine, beklentilere ve ekonomik koşullara bağlı olarak değişebilir.