ABD Dışişleri Bakanlığı, Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un Türkiye'ye iade edilmesi yönünde görüşünü açıkladı. ABD'nin bu kararı, bakanlık tarafından savcılığa gönderilen bir yazıyla resmiyet kazandı.

ABD Dışişleri'nden 'İade Edilsin' Görüşü

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Eylem Tok ve Timur Cihantimur ile ilgili görüşü belli oldu. VOA Türkçe'den Mehmet Sümer'in haberine göre, bakanlık savcılığa gönderdiği yazıda, Eylem Tok ve Timur Cihantimur'un Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini bildirdi.

Ne Olmuştu?

İstanbul Eyüpsultan'da 1 Mart'ta seyir halindeki üç ATV aracından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken aynı yönde ilerleyen iki araçtan biri, bu araçlara çarpmıştı. Kazada yaralanan beş kişiden Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmişti.

Kazaya neden olan 17 yaşındaki sürücü Timur Cihantimur'un kaza yerine gelen annesi Eylem Tok'un aracıyla olay yerinden uzaklaştığı ve ikilinin önce Mısır'a, ardından ABD'ye gittikleri tespit edilmişti. Şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakı, Adalet Bakanlığı tarafından ABD yetkili makamlarına iletilmişti.

Deprem Tehlike Haritası Güncelleniyor: Yeni Bir Fay Tespit Edildi Deprem Tehlike Haritası Güncelleniyor: Yeni Bir Fay Tespit Edildi

Türkiye'nin iade talebi üzerine Boston'da yakalanan 17 yaşındaki Timur Cihantimur'un iade süreciyle ilgili yargılamada tutukluluk halinin devamına karar verildi.