Adalet Bakanlığı, 9. yargı paketi çalışmalarını tamamlamak üzere. Kısa süre içinde Meclis gündemine gelmesi beklenen paket, birçok alanda önemli değişiklikler içeriyor. Boşanma davalarından hakimlik mülakatlarına kadar pek çok konuda yenilikler öngörülüyor.

Boşanma Davalarında Bekleme Süresi Kısalıyor

Mevcut uygulamada, boşanma davasının reddi sonrası 3 yıl bekleme süresi vardı. Yeni düzenlemeyle bu süre 1 yıla indirilecek. Anayasa Mahkemesi'nin 3 yıllık sürenin taraflara katlanamayacakları bir külfet yüklediği gerekçesiyle iptal ettiği yasa hükmü, yeni pakette yer alacak. Böylece boşanma davasının reddinin kesinleşmesini takip eden 1 yıl içinde ortak hayatı yeniden kuramayan çiftler, yeniden boşanma davası açabilecek.

Denetimli Serbestlik İçin 30 Gün Ceza Şartı

Halihazırda 2 yıl ve altında ceza alan kimseler cezaevine girmeyebiliyor. Ancak yeni düzenlemeyle denetimli serbestlikten yararlanmak için hükümlülerin 30 gün cezaevinde kalması gerekecek. Bu düzenleme, cezasızlık algısını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Mahkeme Kararları ve Soy Bağı Davaları

Paket, 63 maddeden oluşacak ve bazı mahkeme kararlarıyla ad-soyad değişikliklerine ilişkin ilanlarda sınırlamalar getirilecek. Ayrıca, evlilik birliğinde doğmuş çocuğa ilişkin soy bağının reddi davası açılabilecek.

TMSF Kayyımları ve Örgütlü Suçlar

Mevcut uygulamada sadece terör suçu nedeniyle şirketlere atanan TMSF kayyımları, terör örgütü suç dosyalarında da şirketlere atanabilecek.

Bakan Yerlikaya'dan 'Yasa Dışı Dinleme' İddialarına Dair Açıklama Bakan Yerlikaya'dan 'Yasa Dışı Dinleme' İddialarına Dair Açıklama

Hakimlik Mülakatları ve Hukuk Meslekleri Giriş Sınavı

Hukuk meslekleri giriş sınavında soru ve ders sayısı artırılacak. Hakimlik mülakatına, kontenjanın 3 katı olarak çağırılan aday sayısı, kontenjanın 1 kat fazlası ile sınırlandırılacak. Ayrıca, dava sırasında suçun niteliğinin ağırlaşması durumunda, avukata ve şüpheliye yeniden söz hakkı tanınacak.

Etki Ajanlığı Düzenlemesi

Kamuoyunda etki ajanlığı olarak bilinen başlıkta da düzenleme yapılacak. Devletin güvenliği aleyhine yabancı devletler ve organizasyonlar çıkarı doğrultusunda Türkiye'de suç işleyen kimseler ceza alacak.

16 Farklı Kanunda Değişiklik

Yeni yargı paketi ile 16 farklı kanunda değişiklik yapılacak. Bu düzenlemeler, hukuk sisteminde önemli değişiklikler yaparak, daha etkili ve adil bir yargı süreci oluşturmayı hedefliyor.

Yeni yargı paketi, hukuk sisteminin çeşitli alanlarında köklü değişiklikler yaparak, vatandaşların adalet sistemine olan güvenini artırmayı amaçlıyor. Meclis gündemine gelmesi beklenen bu düzenlemeler, birçok kişi ve kurumu yakından ilgilendiriyor.