Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır'da, salgının yayılmasını engellemek amacıyla 7 Eylül'den itibaren kamu kurum ve kuruluşlarına Hayat Eve Sığar (HES) koduyla giriş yapılacağı kararı alındı. İşte detaylar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 salgınında Güneydoğu Anadolu bölgesindeki durumu yerinde görmek, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek amacıyla dün Diyarbakır'a geldi. Ziyaretin ardından Diyarbakır'da salgının yayılmasını engellemek amacıyla pazartesi gününden itibaren kamu kurum ve kuruluşlarına HES koduyla giriş yapılması yönünde karar alındı.

Milliyet'te yer alan haber şöyle: Sağlık Bakanı Koca, Vali Münir Karaloğlu'yla bir araya geldikten sonra valilik toplantı salonunda Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak'ın il sağlık müdürü, başhekim ve saha koordinatörlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

Koca, toplantının ardından yaptığı açıklamada, bölgedeki son durumu masaya yatırdıklarını, mevcut durumu ve sağlık hizmetlerini detaylarıyla değerlendirdiklerini söyledi.

Hastane planlamalarını hızla gözden geçirdiklerini ve artan ilaç, test kiti ve malzeme gibi ihtiyaçları karşıladıklarını ifade eden Koca, şöyle konuştu:

"Batman'da yoğun bakım yatak sayımızı 236'ya, Diyarbakır'da yoğun bakım yatak kapasitemizi 520'ye, Mardin'de 182'ye, Siirt'te 83'e, Şanlıurfa'da 710'a, Şırnak'ta ise 122'ye çıkarmış olacağız.

Batman'da şu an yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 44. Diyarbakır'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 17.5.

Mardin'de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 44.

Siirt'te yoğun bakım doluluk oranımız şu an yüzde 62, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 12.

Şanlıurfa'da yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 74, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 31.

Şırnak'ta yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 58, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 12."

Koca, Türkiye genelindeki doluluk oranlarına ilişkin ise şunları kaydetti: "Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 31'dir.

Önceliğimiz hasta sayısı artışını durdurmak, aksi bir durumda bu tedbirlerin de bir süre sonra çözüm konusunda yetersiz kalma ihtimali olabilir."

Diyarbakır'da filyasyon ekibi sayısını 385'e, Batman'da 100'e, Mardin'de 110'a, Siirt'te 80'e, Şanlıurfa'da 330'a, Şırnak'ta 54'e çıkardıklarına dikkati çeken Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

EBA giriş ekranı: EBA canlı derse katıl! 5-6 Eylül EBA canlı ders programı EBA giriş ekranı: EBA canlı derse katıl! 5-6 Eylül EBA canlı ders programı

"Son günlerde Şanlıurfa'da vaka sayımızda yüzde 34, Diyarbakır'da yüzde 49, Mardin'de yüzde 47, Batman'da yüzde 56, Siirt'te yüzde 37, Şırnak'ta ise yüzde 42 azalma oldu.

Diyarbakır'da temaslılara ulaşma süremizi 12 saate kadar düşürdük. Bu tedbirler sayesinde hasta sayılarındaki artış durduruldu ve aktif hasta sayıları düşmeye başladı.