Yurtdışı çıkış harçlarına yüzde 1000 zam geliyor: Yeni düzenleme yolda Yurtdışı çıkış harçlarına yüzde 1000 zam geliyor: Yeni düzenleme yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayında yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) ortak çalışması sonucu 2024-2025 eğitim öğretim yılında müfredata yeni bir ders ekleneceğini duyurdu. Bu ders, finansal okuryazarlık üzerine olacak ve ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayacak.

Yeni müfredat ile amaçlanan, öğrencilerin erken yaşlardan itibaren ekonomi ve finansal konularda bilinçlenmelerini sağlamak. Bu sayede, çocukların ve gençlerin bütçe yönetimi, tasarruf, yatırım ve borçlanma gibi temel finansal becerileri kazanmaları hedefleniyor.

Bakan Şimşek, bu girişimin önemine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı;

"Vatandaşlarımızın kaynaklarını hibe etmesini değil sermaye piyasalarına yönlendirmesini tercih ederiz. Borsa bir oyun alanı değil. Bilgiye ve analize dayalı değerlendirmeler üzerinden kararlar vermemiz lazım. Finansal okuryazarlığı müfredata eklenmesi için MEB ve SPK ile çalışıyoruz."