Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarıyla kira artış oranlarında yapılacak değişiklikler gündeme geldi. 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 25'lik kira artış sınırının kalkmasıyla, kira zamları 12 aylık enflasyon ortalamasına göre hesaplanacak. İşte yeni düzenleme ve detayları...

Yüzde 25 Sınırı Kalkıyor

Türk Borçlar Kanunu'na 8 Haziran 2022'de eklenen geçici maddeyle konut kiralarına getirilen yüzde 25 kira artış sınırı, 1 Temmuz 2024'te sona eriyor. Bu düzenleme kapsamında konut kira artış oranının tavanı yüzde 25 olarak belirlenmişti. Ancak, 1 Temmuz'dan itibaren bu sınır kaldırılacak ve kira artışları 12 aylık enflasyon ortalamasına göre yapılacak.

Ayçiçek yağının fiyatı yükseldi! Etiketlerin değişmesi bekleniyor Ayçiçek yağının fiyatı yükseldi! Etiketlerin değişmesi bekleniyor

Enflasyon Oranına Göre Zam

Yeni düzenlemeye göre, kira artışları Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) son 12 aylık ortalamasına göre belirlenecek. Nisan ayı verilerine göre, bu oran yüzde 59.64 seviyesinde. Bu durumda kira zamları yüzde 25 yerine yaklaşık yüzde 60 seviyelerinde olacak.

Emlak Uzmanı Özelmacıklı'nın Değerlendirmeleri

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu düzenlemenin kiralık ev piyasasını hareketlendireceğini belirtti. Özelmacıklı, boş dairelerin kiraya veya satışa çıkarılacağını ve kira anlaşmazlıklarının azalacağını öngörüyor. Özellikle, kira sınırının uygulanamaması nedeniyle boş tutulan gayrimenkullerin yeniden kiraya verilmesinin teşvik edileceğini ifade etti.

Hukuki Anlaşmazlıkların Azalması

Yeni düzenleme, kiracılar ve mal sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıkları azaltmayı hedefliyor. 2023 yılında kira ve tahliye davalarının sayısı 120 bine ulaştı. Yüzde 25'lik kira sınırının kalkmasıyla bu uyuşmazlıkların ve dava sayısının azalması bekleniyor.

Boş Dairelerin Piyasaya Girişi

Özelmacıklı, kira sınırlaması nedeniyle boş tutulan dairelerin yeni düzenlemeyle kiraya veya satışa çıkarılacağını belirtti. Bu durum, kiracı ve mal sahipleri arasındaki anlaşmazlıkların azalmasına ve piyasanın hareketlenmesine katkı sağlayacak.