Yaklaşık bir hafta sonra, 2023-2024 eğitim öğretim yılının sona ereceği tarih olan 14 Haziran'a az bir zaman kala, öğrencilerin gündemi yine devamsızlıklarla dolu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre özürsüz devamsızlık sınırı 10 gün olup, bu kapsamda bir öğrenci, sınıf tekrarına kalabiliyor.

Öğrenciler, sosyal medyada dolaşan paylaşımlar aracılığıyla bu yıl devamsızlık affının olmayacağına dair haberlerle karşılaşsalar da gerçek durumu araştırmak adına çeşitli kaynaklara başvuruyor. Yapılan araştırmalara göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nın henüz ikinci dönem devamsızlıklarının sıfırlanması konusunda bir açıklama yapmadığı ortaya çıktı.

Bir Ek Ders Yolsuzluğu Haberi Daha Bir Ek Ders Yolsuzluğu Haberi Daha

Bu yılın yönetmeliğine göre, öğrencilerin devamsızlık süresi toplamda 10 gün olarak belirlenmiş durumda. Bu nedenle, birinci ve ikinci dönem toplamda 10 gün devamsızlık yapıldıysa, ikinci dönem devamsızlıklarının affedilmesi beklenmiyor.

Devamsızlık kotasını dolduran öğrencilerin, başarılarına rağmen sınıfta kalmaları gündemde. Özellikle devamsızlık yapmadan önce derslerde başarılı olan öğrenciler, bu durum karşısında mağdur olabileceklerini düşünüyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ikinci dönem devamsızlıklarının sıfırlanması konusunda bir açıklama yapmaması, öğrencileri endişelendirirken, devamsızlık yapan öğrencilerin durumuyla ilgili kararların e-okul sistemine işleneceği ve öğrencilerin sınıf tekrarına kalma ihtimallerinin bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca, başarılarına rağmen devamsızlık yaparak belirlenen kota üzerine çıkan öğrencilere, teşekkür veya takdir belgesi verilmeyeceği de ifade ediliyor.