Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan skandal, 2 aylık Hamza Delikanlı’nın hayatına mal oldu. Aile ve doktorun iddialarına göre, hastane yönetimi ile doktor arasındaki anlaşmazlık ve ihmaller, bebeğin ölümüne yol açtı. Yaşananlar, sağlık sektöründeki yönetim sorunlarını ve ihmallerin insan hayatı üzerindeki ciddi etkilerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Olayın Başlangıcı ve Tedavi Süreci

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde yaşayan 2 aylık Hamza Delikanlı, fenalaşması üzerine Sincik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada entübe edilen bebek, durumu ağır olduğu için acilen Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun bakıma alınan Hamza bebeğe, Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Güner Özçelik tarafından MALİGN Boğmaca tanısı konuldu.

Meteoroloji’den çok sayıda il için sarı kodlu alarm: Sağanak yağış etkisi altına alacak Meteoroloji’den çok sayıda il için sarı kodlu alarm: Sağanak yağış etkisi altına alacak

Cihaz İhtiyacı ve Hastane Yönetimi ile Doktor Arasındaki Gerilim

Dr. Güner Özçelik, bebeğin tedavisi için acilen MEKİCKS MV200 cihazının temin edilmesi gerektiğini belirtti ve bu doğrultuda bir rapor hazırladı. Raporu aileye veren Dr. Özçelik, cihazın alınması için hastane yönetimine iletilmesini istedi. Ancak, bebeğin babası Tacettin Delikanlı’nın iddiasına göre, hastane yönetimi çocuğun durumunun iyi olduğunu söyleyerek cihazın temin edilmesine gerek olmadığını belirtti.

Baba Tacettin Delikanlı, cihazın zamanında temin edilmemesi nedeniyle çocuğunun hayatını kaybettiğini söyledi. "Hastane yönetimi ile doktor arasındaki kişisel sorunun ortasında kaldım ve çocuğumu kaybettim" diyen Delikanlı, durumu savcılığa taşıdı.

Doktorun Açıklamaları

Dr. Güner Özçelik, hastanın cihazla tedavi edilmesi halinde iyileşebileceğini belirttiği teknik raporu hastane yönetimine iletmesi için babaya verdiğini söyledi. Ancak, yönetimin bu cihazı temin etmekte geciktiğini ve bebeğin bu süreçte hayatını kaybettiğini belirtti. Dr. Özçelik, "Hastane yönetiminin ilk gün cihazı temin etmesi halinde hastanın yaşayabileceğini düşünüyorum" dedi.

Hukuki Süreç ve Adalet Arayışı

Tacettin Delikanlı, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Sağlık Bakanlığı’na ve Tabipler Odası Başkanlığı’na suç duyurusunda bulundu. Suçluların cezasız kalmaması gerektiğini belirten Delikanlı, "Ben yandım başkası yanmasın, evladımı kaybettim, başkası da evladını kaybetmesin" diyerek yetkililere seslendi.

Dr. Güner Özçelik de hastane yönetiminin ihmalleri nedeniyle birçok hastanın gereksiz yere hayatını kaybettiğini ifade ederek, adaletin sağlanması için yetkililere çağrıda bulundu.