Hazine Açıkladı: Mayıs Ayında Bütçe Fazla Verdi Hazine Açıkladı: Mayıs Ayında Bütçe Fazla Verdi

Kütahya'da 2006 yılında öldürüldükten sonra toprağa gömülmüş olarak bulunan ve kimliği tespit edilemeyen erkek cesedinin, aynı yıl Eskişehir'de kaybolan Erhan Kübra'ya ait olduğu ortaya çıktı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği bünyesinde oluşturulan özel ekibin ortaya çıkardığı 18 yıllık cinayetin zanlısının, olay yerinde bulunan DNA örnekleri eşleşen Kübra’nın iş ortağı ve en yakın arkadaşı A.K. olduğu belirlendi. Katil zanlısı A.K. ile ona yardım ettiği öne sürülen Y.Ş. gözaltına alındı.

18 Yıl Önce Kaybolmuştu

Eskişehir'de oturan Erhan Kübra, 2006 yılında evinden çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Ailesi, eve dönmemesi üzerine kayıp başvurusunda bulundu. O dönem yapılan aramalardan bir sonuç çıkmadı ve Erhan Kübra, kayıp olarak arananlar listesine eklendi. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri, kentteki kayıp ve faili meçhul cinayet dosyalarını yeniden incelemeye alarak özel bir ekip kurdu.

DNA Eşleşmesi Katili Ortaya Çıkardı

Polis ekiplerinin çevre illerde yaptığı incelemede, Kütahya'nın kent merkezine yakın bir köyünde Erhan Kübra'nın kaybolduğu dönemde kimliği belirlenemeyen bir erkek cesedi bulunduğu bilgisine ulaşıldı. İncelenen dosyada, erkek cesedinin başının ezildiği, göğüs kısmından kesici bir aletle defalarca kez yaralandığı, cesedin kısmen yakıldığı ve ellerinin de kravatla bağlandığı anlaşıldı. Erkek cesedinin Erhan Kübra'ya ait olabileceği değerlendirmesi üzerinden yola çıkan özel ekip, olay yeri ve çevresindeki iz ile DNA örneklerini Erhan Kübra'nın en yakın arkadaşı ve iş ortağı olan A.K. ile karşılaştırdı. Yapılan DNA incelemesinde izler eşleşince, A.K. ve ona cinayette yardım ettiği iddia edilen Y.Ş., katil zanlıları olarak Kütahya'da yakalanarak Eskişehir'e getirildi.

Adliyeye Sevk Edildiler

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi'nde ifadesi alınan iki şüpheli de suçlamayı kabul etmedi ve Erhan Kübra’nın en yakın arkadaşı ve iş ortağı olduğunu belirterek, öldürülmesine ilişkin herhangi bir bilgisi olmadığını savundu. Sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edilen A.K. ve Y.Ş., gazetecilerin "Bunca yıl vicdan azabı çekiyor musunuz?" sorusuna "Ben bir şey yapmadım ki, neden vicdan azabı çekeyim?" diye cevap verdi.

Ceset Tam Gömülmediği İçin Erken Bulundu

Kurulan özel ekibin yaptığı araştırmada, A.K.’nın iş ortağı ve en yakın arkadaşı olan Erhan Kübra’yı 2006 yılında ellerinin kravatla bağladığı, çok kez bıçaklayıp, başını ezerek tanınmaz hale getirmeye çalıştığı, kendi köyüne yakın bir mevkiye gömmeye çalıştığı ancak cesedin kısmen gömüldüğü için kısa zamanda bulunduğu tespit edildi. Gözaltına alınan Y.Ş.’nin de A.K.’ya cinayet ve gömülmesinde yardım ettiği öne sürüldü. Soruşturma sürüyor.