Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 - 28 Mayıs tarihleri arasında beklenen hava durumu tahminlerini paylaştı. Buna göre, yurdun büyük bölümünde kuvvetli yağışlar etkili olacak. 17 il için sarı ve turuncu kodlu uyarılar yapıldı.

Prof. Dr. Orhan Şen'den yağış uyarısı

Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün cuma yurdun büyük bölümünde yağmur var. Güney Ege, Marmara'nın batısı, Akdeniz kıyısı, Doğu Karadeniz'de yağış yok. Ankara, Çankırı, Yozgat, Adana, Osmaniye, Mersin'in iç kesimlerinde, Hatay çevrelerinde kuvvetli. Sıcaklıklar iç kesimlerde ortalamanın 4-5 derece altında." ifadelerini kullandı. Şen, İstanbul'un Anadolu yakasının doğu ilçelerinde sabah yağmur olduğunu ve önümüzdeki 3-4 gün boyunca yağış beklenmediğini de ekledi.

Meteoroloji'den son hava durumu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Zonguldak, Düzce, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği öngörülüyor.

Yağışların, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Ankara, Çankırı, Adana çevreleri, Osmaniye ile Kahramanmaraş'ın batısında ve Mersin'in iç kesimlerinde yerel kuvvetli, Hatay çevrelerinde ise çok kuvvetli olması bekleniyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

Hava sıcaklıkları ve rüzgar

Hava sıcaklığının iç kesimlerde mevsim normallerinin 3-5 derece altında, diğer yerlerde ise genellikle mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, yurdun batı kesimlerinde kuzeyli, diğer yerlerde ise batı ve güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneybatısında kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

HSK Adli ve İdari Yargı Ana Kararnamesini Tamamladı HSK Adli ve İdari Yargı Ana Kararnamesini Tamamladı

Kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Ankara, Çankırı, Adana çevreleri, Osmaniye, Kahramanmaraş'ın batısı ve Mersin'in iç kesimlerinde beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği konusunda uyardı.

17 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Adana, Ağrı, Erzincan, Erzurum, Hatay, Mersin, Kars, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tunceli, Yozgat, Bayburt, Ardahan, Iğdır ve Osmaniye için sarı kodlu uyarı yaparken, Hatay için ise turuncu kodlu uyarıda bulundu.