Tarihi Kaleiçi semtindeki geçmişi 800 yıl öncesine dayanan Yivli Minare'yi her sene yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret ediyor. 38 metre yüksekliğindeki minare, Antalya'nın ilk Türk İslam eseri olarak biliniyor. Minare, 2016'da ise UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı.

2 YIL ÖNCE DEMİRLE ÇEVRİLDİ

Yivli Minare çevresinde, 2019'da medrese kapısının gün yüzüne çıkarılması için çalışma başlatıldı. Çalışmalar devam ederken daha önce park olan avlu kısmında hangi döneme ait olduğu bilinmeyen 40 mezar ortaya çıkarıldı.

Spotify kullananlara kötü haber! Üyelik ücretlerine zam geldi Spotify kullananlara kötü haber! Üyelik ücretlerine zam geldi

1-yilda-ziyarete-acilacakti-bakimsizliktan-yabani-ot-cikti_1816_dhaphoto2

Bunun üzerine avlu kısmının etrafı 2 yıl önce demirle çevrildi. 1 yıl içinde çalışmaların tamamlanmasıyla ziyarete açılması planlanan alan, kaderine terk edildi.

1-yilda-ziyarete-acilacakti-bakimsizliktan-yabani-ot-cikti_1816_dhaphoto1

BAKIMSIZLIKTAN YABANİ OTLAR ÇIKTI

Aradan geçen 2 yılda demirlerin kaldırılmadığı alandaki eserlerin üzerinde yabani otlar bitti. Bulunması için çalışmaların başlatıldığı medrese kapısı üzerinde çıkan otlar ise çiçeklendi.

1-yilda-ziyarete-acilacakti-bakimsizliktan-yabani-ot-cikti_1816_dhaphoto10

Alanda bulunan bazı tarihi eser parçaları, üzerinde 'Antalya Müzesi Lyrboton Kome Kazısı' yazılı plastik kasa içinde duruyor.

1-yilda-ziyarete-acilacakti-bakimsizliktan-yabani-ot-cikti_1816_dhaphoto12

Alanda çöplerin de olduğu görülüyor. (DHA)