Erdoğan, borçlu belediyeler için talimat verdi

Erdoğan, İller Bankasının yüzde 40'lık kesintisi yüzünden borç batağına düşen belediyeler için devreye girdi.

GÜNCEL 25.02.2020, 08:15
Erdoğan, borçlu belediyeler için talimat verdi

İller Bankasının, borçlarına karşılık, belediyelere verdiği ödenekten yaptığı kesintilerin ertelenmesi için çalışma yapılıyor. Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilleri ile yaptığı istişare toplantılarının en önemli gündem maddelerinden birini belediyelerin İller Bankası ödeneğinden yapılan yüzde 40 oranındaki kesinti oluşturdu. AK Parti milletvekillerinin büyük bölümü, bu kesintiler sebebiyle yüksek miktarda borçlu olan belediyelerin zor durumda kaldığını dile getirerek Cumhurbaşkanı'ndan bu kesintilerin oranının düşürülmesini talep etti. Milletvekillerinin bu konudaki görüş ve önerilerini not alan Erdoğan, konuyu son kabine toplantısının gündemine taşıdı. Erdoğan'ın, kabine toplantısında belediyelerden yapılan kesintilerle ilgili talepleri Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a ileterek kesinti oranının düşürülmesi talimatını verdiği öğrenildi. Bakan Kurum'un konuyu gündeme getiren milletvekilleri ile temasa geçerek belediyelerin sıkıntıya düşmemesi ve mağdur edilmemesi için borç kesinti oranının düşürülmesi ile ilgili çalışma başlatılacağını söylediği belirtildi.

KESİNTİLER ZORLUYOR
Belediyelerin İller Bankası kesintileri, geçen sene yapılan mahalli seçimlerden dolayı dört ay süre ile ertelenmiş; 2019 yılı haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında genel bütçe vergi gelirlerinden belediyelere ödenecek paylardan kesinti yapılmamıştı. Ekim ayından itibaren ise bu kesintiler yeniden başlamıştı. Bu durum, birçok belediyeyi maaş bile ödeyemez duruma getirmiş ve bazı belediye başkanları belediye ait arazileri satışa çıkarmak mecburiyetinde kalmıştı.

BORÇLAR 10 MİLYARI AŞTI
Bu arada, mahalli yönetimlerin kamuya olan borçlarının 10 milyar lirayı aştığı belirtiliyor. İller Bankası, ilgili kamu kurumu adına bu borçları tahsil etmek için her ay belediyelere verdiği ödenekten kesinti yapılması yoluna gidiyor. Kesintinin oranı yüzde 40 olarak belirlenirken zaman zaman bu oranda indirime gidilebiliyor.

Yorumlar (2)
KAYA 1 ay önce
BÜTCEDEN AYRILAN PAY BELLİ HARCANACAK PARA MİKTARI BELLİ ACİL İHTİYACLARA BİLE YETMEYECEK BİR PARA İLE BU ÜLKE NASIL KALKINACAK. NASIL BÜYÜYECEK VARIN SİZ HESAP EDİN . EL CEVAP GELİŞEMEYECEK
Kişi 1 ay önce
AH BAŞKANIN AH ŞU KAMUYA BİR EL ATSANIZDA NE YAPIYOR BU DAİRE MEMURLARI BİR GÖRSENİZ . AŞAĞIDA NELER OLUYOR NELER AMA NE SİZE ULAŞIYOR NEDE YETKİLİ BİR ŞEY YAPIYOR BÖYLE ÇIK KÖTÜ YERLERE GİDİLİYOR KAMUDA ÇOK BÜYÜK PROBLEMLER VAR .BUNLARI DİLE GETİRMEYE KALKSAK HEMEN ADAMA FETÖCÜMÜSÜN DEYİP TEHDİDİ YAPIŞTIRIYORLAR .DAİREDE ÇALİŞAN 30 YILLIK MEMUR OLMUŞ AMİR BUNLARA BİR ÇÖZÜM YOK MU VAKIF MALI YEME KAÇIRMA NE ARARSAN VAR AMA SİZİN HABERİNİZ YOK
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Namaz Vakti 28 Mart 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:14
İkindi 16:45
Akşam 19:32
Yatsı 20:54