ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİ KORONA VİRÜSÜ NASIL VURDU?

Milli eğitim bakanlığında yaptığımız görüşmelerde sunduğumuz raporlarda üzerinde ısrarla durduğumuz bir konu öğretmenlerin kadrolu, ücretli ve sözleşmeli şeklinde sınıflandırmalara ayrılarak iş barışının bozulduğu ve bunun kadrolu şeklinde tek tip istihdamla halledilmesi gerektiği yönündeydi.

GÜNCEL 22.03.2020, 14:02
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİ KORONA VİRÜSÜ NASIL VURDU?

Milli eğitim bakanlığında yaptığımız görüşmelerde sunduğumuz raporlarda üzerinde ısrarla durduğumuz bir konu öğretmenlerin kadrolu, ücretli ve sözleşmeli şeklinde sınıflandırmalara ayrılarak iş barışının bozulduğu ve bunun kadrolu şeklinde tek tip istihdamla halledilmesi gerektiği yönündeydi. Bu isteğimizde ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koyacak bir olay yaşıyoruz bu günlerde. Evet ücretli öğretmenleri korona virüsü daha bulaşmadan çarptı. Şu an 85 bin ücretli öğretmen verilen idari izinle yani korona tatiliyle artık ücretlerini alamayacaklar. Çünkü mevzuata göre ücretli öğretmenler ancak derse girerse ücret alabiliyor.

Ek ders yönetmeliğinde ek ders ücretlerinin yüz yüze ders yapılmasına bağlı ödeme olmasına rağmen kadrolu öğretmenler için devletin zorunlu idari tatillerinde ders yapmamalarına rağmen kendilerine ek ders ücreti ödemesi yapılmaktadır.

Eğitimde en zor şartlarda çalışanlar ücretli öğretmenlerinde aynı şekilde zorunlu idari tatillerde ücret alabilmesi gerekir. Normal şartlarda asgari ücret kadar bile ücret alamayan ücretli öğretmenler; devletin yaptığı zorunlu idari tatillerde dahi ücret almamaları ayrı bir haksızlık ve mağduriyettir.

Bu haksızlığın ve mağduriyetin giderilmesi mümkün olmayan bir konu değildir. Ücretli öğretmenlerin idari tatillerde ücret ödenmemesinden doğan mağduriyetlerini giderilmesi bir kararname kadar yakındır.

Öğretmenler arasındaki kadro ve ücret ayrımlarının ortadan kaldırıldığı adil bir uygulamanın hayata geçirildiği sağlık ve sıhhat dolu bir dünyada buluşmak dileğiyle.

Hamdi SÜRÜCÜ

ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI

Yorumlar (18)
TERAZİ 6 gün önce
Ek ders karşılığı ücretli öğretmenlere koronovirüs nedeni ile ücret ödenmeme yoluna gidilirken, izinli olması nedeniyle tatili fırsat bilen kadrosu ise görevine başlayıp MAAŞ + EK DERSİ almayı planlamaktadır. Adalet mi bence. Eğitimin tatil olmasını bilen ve ücretsiz izini yarıda kesip EĞİTİM HAYALİ kuran ücretsiz izindekiler bir an önce göreve başlayıp hem maaş ve hem de ek dersimi alayım diyor. Ne diyorsunuz. Ücretsiz izini yarıda bırakıp gelen maaş ve ekdersi alırken onun yerine derse giren ücretli öğretmene sadece ek dersi ödenip, geçimine kolaylık sağlansa nasıl olur... Sağlıklı günler dileği ile.....Evde kalın , Sağlıklı kalın.
Ali 6 gün önce
Ucretli öğretmenler müneccim mi covid19 geleceğini bilsinler....Burda mesele o değil mağdur edilmeleri...Yapma demek kolay alternatif varmı....
Vatandas 6 gün önce
Yeter ya bi tarafi memnun edecez diye tuyu bitmedik yetimin hakkini evde yatana mi verelim. Bunlarin is akdi bu sekilde girdigi dersin parasini aliyor yazin ve subat tatillerinde almiyor. Simdi tatil oldu diye magdur mu oldular. Bir cogu kaldirim muhendisligi akuyup dayi torpiliyle ucretli ogretmen olmus ipsiz saosiz vasifsiz kisiler. Alninin teriyle calisip ise gidemeyen insaatcinin sanayicinin sucu ne onlar daha cok magdur aile gecindiriyor. Bunlarin yuzde doksani bekar ve 20-25 yas arasi
ikn 5 gün önce
Ücretli öğretmenlik yapan insanlar üniversite mezunu insanlardır ve bir an önce belirli şartlar konularak kadroya geçirilmeliler.
Egitimci 6 gün önce
Bir an önce bir yönetmelikle fiilen yapılmayan çalışmalara ek ders verilmemesi gerekir. özellikle böyle olağanüstü durumlarda devlet maaşlara bile el koymalıdır.
halk 6 gün önce
ücretli öğretmen sanki kadrolu belli kardeşim çalışırsa maaş alacak dilinize doladınız ya ücretli öğretmen gına geldi bu kadar işsiz halk var oda işsiz üniversite mezunu öğretmen değil
Düşünür 6 gün önce
Ücretli öğretmen böyle olacağını bilmiyo mu.yapmayın şunu dedikçe yok para lazım bahaneleri atıyolardı.para dedikleri de 2000 tl en yükseği çoğu 1000 liraya çalışıyo 200-300 de servise yemeğe gidiyo.bunu bile bile yapıyolar para beklemenin alemi yok
Ökkeş Yazezit 6 gün önce
Ücretlinin şartları belli, kadroluyla bir tutulmamalı!!!
meb 6 gün önce
bakanlık okulları tatil ediyor öğretmenlerde tatil ama ek iş yapan bir sürü öğretmen deli gibi çalışıyor madem çalışacak bunlar bunalrı bakanlık takip edip devlet dairelerinde görevlendirmeli çok abes gözüküyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Namaz Vakti 28 Mart 2020
İmsak 06:50
Güneş 08:22
Öğle 13:12
İkindi 15:31
Akşam 17:52
Yatsı 19:18