CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu "Grevi hak olarak tanıyacağız" derken, İBB Başkanı İmamoğlu, "Greve teşvik etmeyi" bile cezalandıracak!

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığını yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirakı İstanbul Otobüs A.Ş. 130 otobüsle yürütülecek hizmet alımında, grevi teşvik etmeyi ve grev yapmayı yasaklayan bir maddeyi ihalenin teknik şartnamesine özel madde olarak ekledi. Şartnamenin 61'inci maddesine göre, yasak delinirse, yüklenici firmaya ceza kesilecek.

GÜNCEL 22.09.2019, 09:21
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu "Grevi hak olarak tanıyacağız" derken, İBB Başkanı İmamoğlu, "Greve teşvik etmeyi" bile cezalandıracak!

CHP, parti tüzüğünde ve seçim beyannamesinde grev yapmanın önündeki engelleri kaldıracağı sözünü verirken, İBB’nin CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, grev yapmayı, greve teşvik etmeyi cezaya bağladı.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Murat Ongun’un yaptığı İBB iştirakı İstanbul Otobüs İşletmeleri Tic. A.Ş.’nin  24 Ekim 2019’da çıkacağı Şehir İçi Taşımacılık ihalesinin teknik şartnamesine koyduğu grev yasağı maddesi, CHP’nin, işçi haklarını gözetme derdinde olmadığını gösterdi.  

Ekim ayında gerçekleşecek 2019/455630 kayıt no’lu ihalenin teknik şartnamesindeki 61. Maddeye göre, taşıma işlemini yüklenecek firma çalışanlarından herhangi birisinin, iş arkadaşlarını greve ve işi engelleyecek her türlü girişime teşvik etmesi halinde yüklenci firmaya ceza kesilecek.

61'NCİ MADDEYE GÖRE ŞOFÖRLERİN GREVİ TEŞVİK ETMESİ BİLE CEZALANDIRILACAK

  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, sözde işçi haklarını savunduğu gerekçesiyle yürüyüşlere katılan İmamoğlu’nun, işçilerin en temel hakları arasında sayılan grevi kırmak için ihale teknik şartnamesine özel madde koydurması, belediye başkanının, “Ben klasik CHP’li değilim” sözünün doğrulanmasına neden oldu.   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partinin ağır toplarından Veli Ağbaba’nın, grev hakkına yönelik açıklamaları, seçim beyannamesindeki grevi destekler mahiyetteki ifadeler gündemdeki yerini korurken, İBB iştirakı Otobüs A.Ş.’nin çıkacağı şehir içi taşıma hizmeti alım ihalesinde işçilerin grev hakkına tırpan vurulması, aradaki çelişkiyi de gözler önüne serdi.

  İşte CHP’nin seçim beyannamesindeki grevi destekleyen beyanatlar: 

Yorumlar (7)
Cemil 7 ay önce
Akp bütün sözleri tutuyordu. 3600, eyt, sözleşmeliye kadro, torpile son , suriyeliler gidecek vs..
cengiz 7 ay önce
valla dğru söylüyon adamıönünü kesmek icin hersey yapılıyor imamoğlu cumhurbaskanı inş
hodja 7 ay önce
Bu Ce Ha Pe zihniyeti memurlara da 3600 sözünü vermiş ve tutmamıştı...
Vatandas 7 ay önce
Sizde nasil bir zihniyet var ya millet hizmet bekliyor siz iscinin devlete belediyeye kafa tutmasini tesvik ediyorsunuz iste sizin gercek yuzunuz bu. Ekrem baskanin aldigi bu kararda milletce arkasindayiz nokta.
Ahmet 7 ay önce
Herşey çok güzel oluyor.
Horoz 7 ay önce
Bırakın bu düşmanlık ayaklarını, objektif olun objektif millet sizden tarafsız haber bekliyor yönlendirme değil...
Mehmet kiraz 7 ay önce
Yavrum ha bı habere yorum yapın. Haber ne yazıyor siz ne diyorsunuz. Kafanız ancak bu kadar basıyor işte.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Namaz Vakti 31 Mart 2020
İmsak 05:13
Güneş 06:40
Öğle 13:13
İkindi 16:47
Akşam 19:36
Yatsı 20:57