Çalışan yeni anneye binlerce lira ödeme!

2020'de gelen zamla birlikte çalışan annelerin eline tüm hakların kullanılması halinde en az 9 bin 299 lira geçecek.

GÜNCEL 24.02.2020, 12:56
Çalışan yeni anneye binlerce lira ödeme!

Devlet, nüfusun yaşlanma hızının artması üzerine aileleri çocuk yapmaya teşvik etmek için annelere ‘çocuk parası’, ‘doğum (rapor) yardımı’, ‘süt ve emzirme parası’, ‘yarım gün çalışma desteği’ ve ‘kreş yardımı’ adı altında katkıda bulunuyor. Bu ödemeler ise her yıl artıyor. Bu desteklerden birisi olan çocuk parası, doğum yapan tüm annelere veriliyor. İlk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. İkiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda da çocuk başına 150 lira veriliyor.

Her doğumda 7.325 TL

Doğum (rapor) parası, maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük tutar 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne ise 17 bin 422 lira alacak. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını, doğum izniniz biter bitmez ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edin.

Süt parası için 5 yıl

SGK, halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterli. SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 1 Ocak itibarıyla 202 liraya çıktı. Bağkur’lu anneler de süt parası alabiliyor. Emzirme ödeneği her doğumda bir kere veriliyor.

İsteyene yarım gün çalışma hakkı

SSK’lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikte 30’ar gün ekleniyor. Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor. Yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını patron, 1.472 lirasını da devlet, İşkur aracılığıyla ödüyor. Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarak, işveren 1.162 lira, devlet 1.472 lira ödüyor. Yarım çalışma ödeneği, Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değil. (Posta)

Yorumlar (8)
Abbas 1 ay önce
Çalışmayanlar eşşekli, çalışan zaten maaş aliyor
Ekrem 1 ay önce
Saçma sapan iş yapıyonuz Allah aşkına çalışan kadın zaten aylık alıyo çalışmayana verinde sevap işleyin iki hayır duası alın çalışan zaten aylığínı alıyo hepsine veremiyosan en azından bebeği olan çalışmayan Annelere verinde çocuna bez mama alsın iki hayır duası alın ne varki
CERRAHPAŞALI 1 ay önce
Çalışmayan annelerin hakkı yanıyor.Bu adaletsiz bir uygulama
Aysenur 1 ay önce
Çalışmayan nasıl olsa çocuk yapıyor, ver çalışana maaşı, bu çalışmayan ev hanımı bayanları insan yerine olmamaktır.Onlarada en azından sigorta ve bir miktar ödeme hakkı taninmalidir
ADH 1 ay önce
BU KADAR TEŞVİKE GEREK YOK SÖZLEŞMELİ MEMURUN AİLE BÜTÜNLÜĞÜ KORUMASI YETERLİDİR.İNSANLAR AİLE BÜTÜNLÜĞÜ OLMADIĞINDAN ÇOCUK SAHİBİ OLAMIYOR Kİ.
Vatandaş 1 ay önce
çalışmayan annelerin hiçmi kıymeti yok reis duy sesimizi eş yardımını artırın emeklilikte kesmeyin
yanlış 1 ay önce
aklınız batsın çalışan doymuyor ki
Adalet 1 ay önce
Adalet olsun başka bir şey istemem. çalışanın maaşı var. çalışmayan ne yapsın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Öğretmenlerin derse önlükle girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Namaz Vakti 02 Nisan 2020
İmsak 05:11
Güneş 06:39
Öğle 13:13
İkindi 16:47
Akşam 19:37
Yatsı 20:59