MEB'de İlçe Müdürü Ataması Yapıldı MEB'de İlçe Müdürü Ataması Yapıldı

2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal hakların belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında, hükümet ve Memur-Sen arasında müzakere süreci başladı. Bu toplu sözleşme, yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiriyor.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, katıldığı bir TV programında toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yalçın, hükümetin teklifini sunmasının beklendiğini ve sürecin hızlı ilerlemesi gerektiğini ifade etti. Toplu sözleşme başvurusunun 21 gün önce yapıldığını ve bugün itibarıyla genel başlıkların tartışılmaya başlandığını belirtti.

Ali Yalçın ayrıca, memur ve emekli maaşlarına yönelik talepleri dile getirdi. Seçim öncesi Cumhurbaşkanı'nın ifade ettiği en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağı sözüne atıfta bulunarak, şu anda en düşük memur maaşının bu sözden daha düşük olduğunu ifade etti. Memur-Sen olarak en düşük memur maaşının 22 bin TL'ye çıkarılması talebini sunduklarını ve yüzde 110 zam talebinde bulunduklarını açıkladı.

Yalçın, görüşmelerde ayrıca 3'er aylık zam teklifinin nedenini açıkladı. Enflasyonun memurun alım gücünü zayıflatmaması için bu teklifi sunduklarını belirtti. Aynı zamanda, kamu görevlileri arasında yapılan bir ankette yüzde 90'ın üzerinde bir destek aldığını söyledi.

Refah payı konusuna da değinen Yalçın, bu payın toplu sözleşme metnine girmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, emeklilere seyyanen zam taleplerinin de olduğunu ve emeklilerin durumunun dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Görüşmelerde anlaşma sağlanamazsa, hükümet 17 ve 22 Ağustos'ta yeni teklifler sunacak. Anlaşma yine sağlanamazsa, 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulacak ve bu aşamada kurul en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklayacak.