EYT düzenlemesi Komisyon’dan geçti EYT düzenlemesi Komisyon’dan geçti

Türkiye'nin son yıllarda enerjideki dışa bağımlılığı en aza indirmek için birçok çalışma yapılmaya devam ederken bugün yayımlanan yazısında doğlgaza yeni yılla beraber indirim geleceğini yazan Gazeteci Bülent Aydemir'in iddiaları bugün en çok konuşulan konular arasında yer aldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'dan talep edilen indirim geldiğinde sanayide, ticarethanelerde ve konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatında indirim haberini duyurucağını vurguladı. Aydemir, sözkonusu olan yazıda şu ifadeleri kullandı:

"Sıkı durun; ocak ya da şubat ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan doğalgazda indirim açıklayacak. Bu kadar zamdan sonra açıklanacak indirim oranı vatandaşı ne kadar etkiler veya ne kadar ikna eder bilemem ancak Aralık ayında doğalgaza zam yapmayan hükümet, fiyatlar böyle gider ve Rusya’dan talep ettiği indirim gelirse, hem sanayide, hem ticarethanelerde ve en önemlisi konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatında indirime gidecek.

Birkaç rakam vereyim ki vatandaşımızın doğalgaz konusunda çektiği güçlüğü ortaya koymuş olalım. Geçen yılın aralık ayı ile bu yılın aralık ayı arasında konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 174.2 oranında artış yapıldı.''

Kamunun çok büyük oranda konutlardaki gazı sübvanse ettiğini de kayda geçirmek gerekir. Haksızlık etmek istemem. Ticarethanelerde ve elektrik üretim tesislerindeki artış oranı bunun kat kat üstünde. Yüzde 378.8 artış yapılan tarifeler var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı indirim konutlar kadar, sanayicileri ve üreticileri de sevindirecek. Çünkü elektrik üreticilerine doğalgazın bir metreküpü 20.5 liradan satılıyor.

Ticari işletmelerde 7.5 lira, otellerde ise metreküpü 10 liradan satılıyor. Bu fiyatlar, dağıtıcı payları ve bölgeden bölgeye küçük farklılıklar gösterebilir."