Simite en son 2022 yılının Ekim ayında zam yapıldığını anımsatan Başkan Delibaş, asgari ücrete yapılan zammın ardından giderlerin arttığının altını çizerek zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Altılı Masa üyesi: Kılıçdaroğlu'nun 'Ben Kemal, geliyorum!' sözleri adaylığa niyeti olduğunu ortaya koydu Altılı Masa üyesi: Kılıçdaroğlu'nun 'Ben Kemal, geliyorum!' sözleri adaylığa niyeti olduğunu ortaya koydu

“Ekim ayından şu ana kadar hammaddeye gelen zamlar yüzde 200’ün üzerinde. Ekmekte şu anda un sübvansiyonu olduğu için ekmek o yüzden 5 TL. Yoksa ekmek de 8 TL. Simit özel bir üründür. Bunun susamı yağı işçiliği daha fazladır. Simit unlu mamuller her zaman özel ürün olduğu için KDV’si yüksek olduğu için maalesef şu an 7 TL’ye dahi hiçbir esnafın para kazanmadığını söyleyebilirim. Simidin gerçek fiyatının 10 TL olması gerekiyor ki esnaf para kazanabilsin. Ankara’da ocak ayı itibarıyla 7 TL, zam yazılarını yazdık. Büyük bir ihtimalle onaylanacak. Ocak ayının 20-25’i gibi simit 7 TL diyebiliriz. Olmazsa bu sefer esnaf kalmayacak.”