"İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde ‘ev almak’ bir üst sınıf eğlencesine dönüşmüş"

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ilk kez ev alacaklar için yüzde 0.99 faizli 2 milyon liraya kadar kredi ile orta sınıfın İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde ev alma imkanı olmadığını yazdı. Kılıçarslan, “İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde ‘ev almak’ bir üst sınıf eğlencesine dönüşmüş gibi geldi bana bu fiyatlarla” dedi.

Süte dev zam: Bazı markalarda bir litresi 21 lirayı gördü Süte dev zam: Bazı markalarda bir litresi 21 lirayı gördü

“Üsküdar’da 3+1 daire fiyatlarına baktım. Üsküdar’ın epey kenarında, oturulabilir bir daire de buldum. Bir milyon yedi yüz bin liraya...Bunun yedi yüz binini peşin verip bir milyon lirasına 0,99 ile kredi kullanarak 10 yılda ödeyeceğim planda aylık taksitlerim kaç para biliyor musunuz? 14.700 TL. Hadi diyelim peşinatın bir milyon lirasını denkleştirip 700 bin lirasına borçlansam bu sefer de taksit 10.000 TL” hesabını yapan Kılıçdaroğlu, devamında şunları kaydetti:


“Yanlış anlaşılmasın. Ev alacağımdan, daha doğrusu alabileceğimden değil. Meraktan baktım. Sonra dedim ki kendi kendime, bu taksitlerle ancak üst sınıflar ev alabilir artık. İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde “ev almak” bir üst sınıf eğlencesine dönüşmüş gibi geldi bana bu fiyatlarla.”