East Anglia Üniversitesi profesörü Covid-19, maymun çiçeği ve çocuk felcinin artışıyla birlikte yeni bir pandemi olasılığına karşı hazırlıkların “güçlendirmesi” gerektiğini dile getirdi.

Uzmanlara göre, son altı ay içinde bir dizi bulaşıcı hastalıkla uğraştıktan sonra, İngiltere’nin “Hastalık X” olarak adlandırılan yeni bir pandemi olasılığına karşı hazırlıklarını “güçlendirmesi” gerekiyor.

Daily Mail’de yer alan habere göre, İngiltere, bu yıl ocak ayında, bir insanda bir H5 kuş gribi türü ve şubat ayında, biri hastalıktan ölen üç Lassa ateşi vakası tespit etti.

Kemirgen kaynaklı hastalık Lassa ateşi, bir aile Batı Afrika’dan İngiltere’nin doğusundaki evlerine döndükten sonra Şubat ayında 2009’dan beri ilk kez İngiltere’ye getirildi.

Ve Mart ayında, bir kadının Orta Asya’dan İngiltere’ye dönmesinin ardından ülkeye Kırım-Kongo kanamalı ateşi getirildi.

Öğrenci sayısı 500'ün üzerinde olan okullara ilave temizlik personeli desteği sağlanacak! Öğrenci sayısı 500'ün üzerinde olan okullara ilave temizlik personeli desteği sağlanacak!

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, hastalığın endemik olduğu ülkelerde genellikle keneler ve çiftlik hayvanları tarafından bulaşan viral bir hastalık olan ateşin, 2012’den bu yana Birleşik Krallık’ta yalnızca üç kez tespit edildiğini söyledi.

İngiltere’ye gelen bulaşıcı hastalıklar dizisine en son eklenen Mayıs ayında Monkeypox ve o zamandan beri yaklaşık 800 virüs vakası kaydedildi.


“HAZIRLIKLAR SÜRDÜRÜLMELİ”

East Anglia Üniversitesi’nden tıp profesörü Paul Hunter, Telegraph’a, “Bu ülkeden başka ülkelere giden ve geri dönen insanlar muhtemelen hastalık ithalatının en büyük itici gücüdür.”

“Pandemi hazırlığımızı güçlendirmek ve gözetim sistemlerimizi sürdürmek için dikkat etmemiz gerekiyor, çünkü büyük planda Covid-19 potansiyel olarak olabileceği kadar kötü değildi.”

“Hastalık söz konusu olduğunda, biz bir ada değiliz ve kendimizi öyle sanmak hata olur” dedi.