İstanbul’da yaşayan bir kadın, ayrıldığı erkek arkadaşından birlikte çekildikleri fotoğrafları sosyal medya hesabından kaldırmasını istedi. Eski erkek arkadaş fotoğrafları kaldırmayınca konu yargıya taşındı. Mahkeme, emsal bir karara imza attı. Detaylar, CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz, Avukat Dilara Yeni ile aktardı.

Emsal niteliğindeki o karar Yargıtay’dan geldi. İstanbul'da yaşayan bir kadın ilişki bitmesine rağmen birlikte çekildikleri fotoğrafları silmedi. Eski erkek arkadaşını defalarca uyardı. Fayda etmeyince konuyu yargıya taşıdı. Yargıtay ise emsal niteliğinde bir karara imza attı. Fotoğrafları sosyal medyadan kaldırmayan eski sevgili ‘verileri hukuka aykırı olarak yayma suçunu işlemektedir’ dedi. Eski sevgiliye 2 yıl 4 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 3 terörist etkisiz hale getirildi Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 3 terörist etkisiz hale getirildi

Avukat Dilara Yeni, “Biten bir evlilik olabilir biten bir arkadaşlık ilişkisi olabilir. İlla bir gönül ilişkisi olmasına gerek yok. Artık o kişiyle herhangi bir bağınız kalmamıştır. Paylaşımlarını kaldırmadığı takdirde verilerin hukuka aykırı yayılması suçu söz konusu olur. Fotoğrafları kaldırmak için sulh ceza hakimliğine başvurulabilir. Burada erişimin engellenmesini talep edebilir. Hesap kapatılabilir ve ilgili linklere erişim engellenebilir.” ifadelerini kullandı.