Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Covid-19 Acil Durum Komitesi Başkanı Didier Houssin, koronavirüs salgının bitmediği konusunda uyarıda bulundu. Houssin, Cenevre'de düzenlenen basın toplantısında “Salgına karşı gardımızı düşürmenin zamanı değil" dedi.

Bu konuda görüş birliği olduğunu hatırlatan Houssin, “Covid-19 pandemisi açısından durum bitmiş olmaktan çok uzak” diye konuştu.

WHO GENEL DİREKTÖRÜSÜ ‘SALGIN BU YIL BİTEBİLİR’ DEMİŞTİ

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçtiğimiz ay sonu "Covid-19 bu yıl bitebilir ve bu bizim için sonuncu olmalıdır" açıklaması yapmıştı.  Ghebreyesus, virüsün evrimine dair 3 senaryo bulunduğunu belirtmiş "En iyi senaryoda, bundan sonra güçlendirici aşı dozlarını gerekli kılmayacak şekilde az varyant görmüş olacağız. İkinci senaryoda virüsün evrim geçirmeye devam ettiğini, fakat aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının azaldığını görebiliriz. En kötü senaryoya göre ise bundan sonra virüsün daha şiddetli ve bulaşıcı varyantlarının çıktığını, bu yeni tehdide karşı hiçbir aşının işe yaramadığını görebiliriz."

Vücuttan Ödemi Attıran 8 Besin! Vücuttan Ödemi Attıran 8 Besin!

WHO, ÖNLEMLERİN HIZLI KALDIRILMASINI İSTEMİYOR

Ülkelere Covid- 19 önlemlerini çok hızlı bırakmama uyarısını yineleyen WHO, takip ve test sisteminin rafa kaldırılmasının yeni varyantların daha kolay yayılmasının önünü açabileceği öngörüsünde bulunuyor.