Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 verilerine vaka sayılarında artışın devam ettiği gözlemlendi. Uzmanlar, önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 verilerine göre vaka sayılarının geçen haftaya göre iki kat arttığı ortaya çıktı. Bakanlık verilerine göre , 4-10 Temmuz’da 117 bin 95 kişinin testi pozitif çıktı, 31 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 61 bin 47 oldu. on verilere göre, aktif vaka bir önceki haftaya göre yüzde 56.017 artmış oldu.

Verileri değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, “Acilen birtakım tedbirler almak lazım. Sağlık Bakanlığı konuya daha ciddi yaklaşmalı. Gidişat ne yazık ki daha kötü olabilir " dedi.

‘SONBAHARDA CİDDİ YÜKSELİŞ BEKLENİYOR’

Cumhuriyet’in haberine göre TTB İkinci Başkanı Ökten, “Artış çok fazla. Çok hızlı bir yükseliş var. Önlem almak gerekir ama iktidar bu yönde bir açıklama yapmadı. Acilen birtakım tedbirler almak lazım. En başta maske, mesafe, hijyen gibi kişisel koruyucu tedbirlere yeniden dönmek geliyor. Aşılama hızı mutlaka artırılmalı. Sağlık Bakanlığı konuya daha ciddi yaklaşmalı. Gidişat ne yazık ki daha kötü olabilir. Ölüm sayılarında artış var. Sonbaharda ciddi yükseliş bekleniyor. Bunların hepsini değerlendirdiğimizde, önümüzdeki süreç ciddi geçebilir” dedi.

Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı

‘MASKE, MESAFE, HİJYENE ÇOK DİKKAT ETMEK GEREKİYOR’

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ise “Beklenen bir şeydi. Önlemler çok hızlı gevşetildi. Dünya Sağlık Örgütü pandeminin bitişini ilan etmeden Türkiye, önlemleri kaldırarak vaka sayısının artmasına neden oldu. Bu, sonbahara girişte kat be kat artar. Bu dönemde yine maske, mesafe, hijyene çok dikkat etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.