Son dönemde popülerliği artan hava fritözü, yani Airfryer, sağlığa uygun bir seçenek mi sorusuyla gündeme geliyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nden Gıda Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Sema Aydın, Airfryer'ın sağlık açısından etkilerini değerlendirdi.

Hava fritözünün, diğer pişirme yöntemlerine göre daha az besin kaybına neden olduğunu ifade eden Aydın, Airfryer'ın yüksek ısı ile yiyecekleri daha hızlı pişirmesinin, besinlerdeki değer kaybına neden olup olmadığı sorusunu beraberinde getirdi.

Öğretmenlere rotasyon geliyor;12 yılını dolduran öğretmenler yer değiştirecek… Öğretmenlere rotasyon geliyor;12 yılını dolduran öğretmenler yer değiştirecek…

Aydın, "En sağlıklı yiyecekler bile pişirme işlemi sırasında temel besin maddelerini kaybedebilir. Bunun yanı sıra, Airfryer'da kullanılan pişirme sepetleri yiyeceğin ısı kaynağıyla doğrudan temas etmesini önler. Kuru ısıyı sirküle etme yöntemini fritözün yiyeceği koruyan pişirme alanı tasarımıyla birleşerek, yiyeceklerdeki temel besin maddelerinin diğer pişirme yöntemlerine göre daha az kayba uğramasını sağlar." dedi.

Airfryer ile kızartılmış yiyeceklerin teknik olarak derin kızartmadan daha sağlıklı olabileceğini belirten Aydın, ancak kızarmış yiyeceklerin potansiyel zararlarının bulunduğuna dikkat çekti. Hava fritözünü günlük olarak kullanmanın kilo alımı, tip 2 diyabet, kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini söyleyen Aydın, özellikle yüksek ısıda pişirilen et ürünlerinin kanser riskini artırabileceğini ifade etti. Ancak Airfryer'ın kansere neden olduğuna dair kesin bir kanıt olmadığını belirtti.

Hava ile kızartma işleminin, akrilamid gibi kanser riski taşıyan bileşiklerin oluşmasına neden olabileceğini aktaran Aydın, ayrıca etin yüksek ısıda pişirilmesinin de bazı zararlı bileşiklerin oluşumuna yol açabileceğini ifade etti.