TCMB tarafından açıklanan Ağustos ayı faiz kararı ile dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan sert düşüş, piyasaları hareketlendirdi.

Ek MTV'de gecikme zammı belli oldu Ek MTV'de gecikme zammı belli oldu

Piyasa beklentilerinin çok üzerinde bir artış kararı açıklayan Merkez Bankası,  200 baz puan faiz beklentisine rağmen politika faiz oranı 750 baz puanlık rekor bir artışla yüzde 25 seviyesine yükseltilmişti. Merkez'in kararının ardından yaşanan fiyat dalgalanmalarını değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Eylül ayı ile beraber altının yükselişe geçeceğini söyledi:

''ELİNDE ALTIN OLANLAR BEKLEMEYE DEVAM ETMELİ''

 ''Elinde altın bulunduran beklemeye devam etmeli. Büyük bir ihtimalle ya eylül ortaları ya da eylül sonlarına tekabül edecek. Bakalım, gram altın ve dolar TL nerede olacak.

Gram altın TL 1700'ün altına sarkmıştı. Çünkü dolar kurunda sert düşüşler görmüştük. Gram altın almaya devam edin, yıl sonu öngörüm 1880 demiştim. Bu kırılırsa belki 2000 liranın yolu bile açılacak. Bu seviyelerden gram altın almak bence mantıklı. Serbest piyasalarda 1698 lira seviyesinde. 1700 altında bir rakam var. Gram altın çok gerilemek istemiyor. Ons altındaki yükseliş başladığında, ekim ayı itibarıyla 1800'lü rakamları görmeye başlayacağız. 1700 lira altındaki rakamlar kalıcı değil.

Ons gümüş 24.28 dolar seviyesinde. Daha önce 22.22 dolardaydı. Buralar artık dip. İkişer dolarlık yükselişten bahsetmiştik. Devamında 26 dolar gelecek ve 28 dolar. 20.72'de gram gümüş resmi kur tarafında ancak serbest piyasalarda 21.47 lira seviyesinde. Yani 21 lira üzerinde. Burada da 22, 24 ve 26 lira gram gümüşte yükseliş göreceğiz. Burada pozitif beklentim devam ediyor."