Ekonomi dünyasının tanınmış isimlerinden Ekonomist Muhammet Bayram, en düşük emekli maaşı ve hakem heyeti kararı ile ilgili yeni değerlendirmelerde bulundu. Bayram, yaptığı açıklamada emekli maaşlarına yapılacak düzenlemeler hakkında önemli tahminlerde bulundu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan Nezaketsizlik Gösteren İl Müdürüne Sert Tepki: "Sen Kim Misin?" Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan Nezaketsizlik Gösteren İl Müdürüne Sert Tepki: "Sen Kim Misin?"

Bayram, özellikle Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli maaşlarına yönelik düzenleme isteğini gündeme getirerek, bu konuda geniş kapsamlı bir düzenleme beklendiğini belirtti.

Ara bir zam konusuna da değinen Bayram, en düşük emekli maaşının artırılması için kök maaşın yükseltilmesi gerektiğini ifade etti. Kendisinin en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyelerine çıkabileceğini tahmin ettiğini belirtti.

Hakem heyetinin zam kararı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Bayram, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyon farkına göre zam yapılacağını söyledi. Devletin ilk 6 ay için yüzde 15 zam teklif ettiğini hatırlatan Bayram, yüzde 40'ı aşacak bir zam beklemiyor ve hakem heyetinin enflasyon kadar bir zam kararı alabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Yılbaşında emeklilere ilişkin tahminleri de dile getiren Bayram, emekli maaşlarında yüzde 40-45 aralığında bir artışın enflasyon farkı olarak beklenmesi gerektiğini vurguladı. Önceki dönemlerde yapılan enflasyon artı refah payı ödemelerinin gelecek dönemde aynı şekilde devam etmeyeceğini öngörüyor.