Rusya'nın Ukrayna'da saldırıları devam ederken, Ukraynalı sivillerin de tahliyeleri sürüyor. Ukrayna'nın Luhansk bölge Valisi Sergiy Gayday, bölgede kalan sivillerle ilgili yaptığı açıklamasında, "Luhansk'ta çatışmalar devam ediyor. Ancak bölge Ukrayna güçlerinin kontrolü altında. Bölgede, tahliye edilecek sivillerin toplam sayısı 300 bindi. Şuan da ise tahliye bekleyen 30 bin sivil bulunuyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 20'si Luhansk'ta kaldı. Geride kalanlar mallarını kaybetmekten korkanlardı. Onları ikna etmeye çalışıyoruz. Sivillerin tahliyesi için bugün tekrardan çalışmalarda bulunulacak" ifadelerini kullandı.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV: UKRAYNA'DAKİ OPERASYONDA YENİ SAFHAYA BAŞLIYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Ukrayna'daki operasyonunda 'yeni bir safha'ya geçtiğini ifade etti.

Hindistan kanalı India Today'e konuşan Lavrov, "Bu operasyonun başka bir safhası başlıyor ve tüm özel operasyon için önemli bir an olacağına eminim" dedi.

2023 YKS takvimi açıklandı mı? YKS başvuruları başladı mı? 2023 YKS takvimi açıklandı mı? YKS başvuruları başladı mı?

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada 'Donbas için savaşın' başladığını belirtmiş ve Rus ordusunun büyük bölümünün buraya odaklandığını aktarmıştı.

Zelenski, "Donbas'a ne kadar Rus askeri gönderirlerse göndersinler savaşacağız. Kendimizi koruyacağız" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başdanışmanı Oleksiy Arestoviç, Rus ordusunun Ukrayna'nın doğusundaki yeni taarruzda dört bölgeyi ele geçirmeyi amaçladığını iddia etti.

Donestsk ve Luhansk bölgelerinden oluşan Donbas'ın bir kısmı 2015'ten bu yana Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Hal Cumhuriyeti adından ilk ayrılıkçı yapı tarafından yönetiliyor. Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin, şubat ayında bu ayrılıkçı yapıların bağımsızlığını tanırken; Donbas bölgesinin kontrol etmedikleri kısımlarının da onlara ait olduğunu belirtti. Rus ordusunun Ukrayna'yı Donbas'ın tamamen dışına itmeyi hedeflediği düşünülüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, gece boyunca Ukrayna'daki yüzlerce hedefin vurulduğunu söyledi.