Meteoroloji’den 6 Kente Kuvvetli Yağış Uyarısı: Su Baskını ve Ulaşımda Aksamalar Yaşanabilir Meteoroloji’den 6 Kente Kuvvetli Yağış Uyarısı: Su Baskını ve Ulaşımda Aksamalar Yaşanabilir

Son günlerin en büyük tartışma konusu olan Suriyeli göçmen sayısına ilişkin İçişleri Bakanlığı'nın yeni bir adım attığı öğrenildi. Yasal olarak ülkede bulunma hakkı olan göçmenler için ise hareketliliği önlemek amacıyla ev denetimleri başlatıldı.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya arasında polemiğe neden olan göçmen sayısı konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

Ev Denetimleri Başladı

İçişleri Bakanlığı'nın tartışmalara son noktayı koyacağı bir çalışma başlattığı öğrenildi. Bakanlık, Suriyelilerin gerçek sayısını öğrenmek için 80'lerde uygulanan nüfus sayım yöntemiyle tek tek sayıma geçecek. Bu yöntemle aynı zamanda göçmenlerin verdiği adresin doğru olup olmadığını ve kaç kişinin o adreste barındığını belirlemeyi amaçlıyor. Sığınmacının gerçekten belirlenen il ya da ilçede kalıp kalmadığı saptanacak. Böylece hangi ilde kaç sığınmacı olduğu da belirlenmiş olacak.

Kafasına Göre Yer Değiştirenlerin Yardımı Kesilecek

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, adresinden yetkili makamların bilgisi dışında ayrıldığı belirlenenlerin yardımı kesilecek. Bu nedenle hangi Suriyelinin hangi ilde, hangi adreste olduğu bilinecek ve daha sağlıklı kayıtlar tutulacak.

Resmi Göçmen Sayıları

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi'nin kayıtlarına göre; Türkiye'de halihazırda 3 milyon 114 bin geçici koruma altındaki Suriyeli, 1 milyon 125 bin ikamet izinli ve 234 bin uluslararası koruma altında olan yasal göçmen bulunuyor. Buna karşın, 194 bin 450 düzensiz göçmenin Türkiye'ye girişi engellendi. Yeni mobil göç araçlarıyla denetim artırılırken, kayıtsız göçmenler de sınır dışı ediliyor.